Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: jak sobie z nim radzić?

Mariusz Siwko
29.06.2015

AZS jako choroba charakterystyczna dla bardzo wczesnego etapu rozwoju dziecka jest w Polsce przypadłością dosyć częstą - szacuje się, że w naszym kraju mniej więcej co piąty maluch przed trzecim rokiem życia cierpi na atopowe zapalenie skóry, co jest dość zatrważającym wynikiem w kontekście faktu, że jeszcze do niedawna o tym schorzeniu słyszało się raczej rzadko. I chociaż nie określono dokładnie przyczyn pojawiania się AZS u niemowląt i dzieci, to wiadomo na pewno, że istnieje ścisła zależność pomiędzy AZS a działaniem układu odpornościowego, sporą rolę grają także uwarunkowania genetyczne. Niektóre dzieci przechodzą chorobę dość łagodnie i w późniejszym okresie jej objawy praktycznie zanikają i nie wracają, podczas gdy w innych przypadkach przebieg AZS jest dość ostry nawet przez dłuższy czas - nie ustalono jeszcze, od czego konkretnie to zależy. Wiadomo natomiast z całą pewnością, że atopowego zapalenia skóry całkowicie wyleczyć się nie da, choć można dość znacząco złagodzić objawy.

Pierwszym sygnałem alarmowym dla rodziców powinno być pojawienie się na skórze dość charakterystycznych zmian: rumienia, swędzącej wysypki i łuszczącej się skóry. Czasem tym objawom towarzyszą również zmiany zapalne, jednak zawsze ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz-dermatolog, ponieważ istnieją inne zespoły chorobowe dające podobne objawy. Jeśli jednak okaże się, że nasz maluszek cierpi na AZS, powinniśmy koniecznie sprawdzić, czy zmiany na skórze nie zmniejszą się po wyeliminowaniu alergenów z jedzenia (np. mleko, jaja, maka pszenna). Dobrze jest też w takiej sytuacji zrezygnować ze stosowania do pielęgnacji skóry dziecka normalnych kosmetyków (zastępujemy je emolientami) oraz zakładania mu ubranek z wełny lub z jej domieszką - jest ona bardzo silnie drażniąca dla atopowej skóry.

Najważniejsze jednak to stała pielęgnacja skóry - zarówno przy pomocy już wspomnianych emolientów, jak też innych kosmetyków, które skutecznie nawilżą i natłuszczą skórę, nie zmieniając przy tym jej naturalnego pH. Kąpiel w przypadku niemowląt cierpiących na AZS powinna być raczej krótka (10-15 minut), a woda nie może być cieplejsza niż temperatura ciała. Ograniczyć też trzeba wysiłek fizyczny, kontakt ze zwierzętami futerkowymi oraz jedzenie cytrusów: wszystkie te czynniki są potencjalnie silnie uczulające dla skóry dziecka.

Więcej o AZS dowiesz się na stronie http://www.lovela.pl/najcz%C4%99stsze-choroby-sk%C3%B3rne-u-dzieci.html

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie