Jak zapobiegać zbytniemu rozluźnieniu pochwy?

Maciej Piwowski
29.06.2015

Czy wiesz, jak uniknąć problemów związanych z nadmierną elastycznością pochwy? A może zastanawiasz się, co zrobić, gdy problem ten już Cię dotyczy? Dowiedz się, jakie działania zachowawcze warto podjąć, by uchronić się przed tą kłopotliwą dolegliwością i jak postępować, gdy zauważysz u siebie objawy zespołu rozluźnienia pochwy.

Czym właściwie jest zespół rozluźnienia pochwy?

Zespół rozluźnienia pochwy będący wskazaniem do laserowego jej obkurczania w większości przypadków jest konsekwencją porodów lub wejścia w okres menopauzy. Odczuwana przez pacjentki luźność w pochwie jest szczególnie dotkliwa w trakcie kontaktów intymnych – wyjaśniają specjaliści z klinikiziemlewski.pl.

Zespół rozluźnienia pochwy to medyczna nazwa problemu, które pacjentki zwykły określać, jako „zbyt luźną pochwę”. Mówiąc najprościej dolegliwość ta polega po prostu na utarcie przez pochwę optymalnej struktury i właściwego napięcia – tłumaczą eksperci medycyny i ginekologii estetycznej z Kliniki Ziemlewski.

Czy można jakoś ustrzec się przed zbytnim rozluźnieniem pochwy?

Pomocne może okazać się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy, zwane fachowo mięśniami Kegla. W ramach działań profilaktycznych niekiedy stosuje się również specjalną wkładkę wewnętrzną, która dzięki podłączeniu do komputera pozwala śledzić z jaką siłą napinają się mięśnie dna miednicy w trakcie ćwiczeń. Dzięki tego rodzaju behawioralnej terapii interesujące nas partie mięśni zostają wzmocnione, co zmniejsza ryzyko pojawienia się dolegliwości związanych ze zbyt luźną pochwą – zapewniają doświadczeni ginekolodzy z Klinik Ziemlewski.

Niekiedy wskazane jest również sięgnięcie po środki farmakologiczne, tj. kremy, które poprawią elastyczność pochwy. Pacjentkom w okresie menopauzy zaleca się natomiast kurację hormonalną. Wszystkie te metody są całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne, decyzję o wyborze konkretnych działań profilaktycznych powinna podjąć pacjentka po konsultacji z lekarzem prowadzącym – dodają.

Kogo dotyczy ten problem i kiedy należy zdecydować się na zabieg?

Utrata przez pochwę elastyczności to często dolegliwość, z którą zmagają się kobiety w różnym wieku. Na szczęście proces zbytniego rozluźnienia pochwy dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii może być całkowicie odwracalny. Najskuteczniejszą metodą walki z tym problemem jest laserowe obkurczanie pochwy.

Wydaje się jednak, że tak jak wszelkie zabiegi medycyny estetycznej już oswoiliśmy, tak te związane z ginekologią estetyczną budzą w nas mieszane odczucia. Takie myślenie to błąd, bowiem to właśnie ginekologia estetyczna pozwala kobietom uporać się z wieloma intymnymi problemami. Traktowanie takich zabiegów jak laserowe obkurczanie pochwy w kategoriach fanaberii, to pozbawienie siebie szansy na wyleczenie tych dolegliwości, które godzą w nasze poczucie pewności siebie i obniżają komfort codziennego życia – mówią lekarze z Klinik Ziemlewski.

Sam zabieg laserowego obkurczania pochwy jest dość prosty, a wykonywany przez doświadczonego lekarza jest również w 100% bezpieczny. Procedura ta polega na oddziaływaniu na ścianki pochwy laserem (w Klinikach Ziemlewski laserowe obkurczanie pochwy przeprowadzane jest z użyciem lasera Er-YAG Fotona lub laserem Mona Lisa Touch), który stymuluje produkcję kolagenu w poddawanej zabiegowi okolicy. Efektem zabiegu jest poprawa napięcia tkanek, przywrócenie im elastyczności i zmniejszenie obwodu pochwy, co ma istotny wpływ na samopoczucie pacjentki – twierdzą specjaliści z Kliniki Ziemlewski.

Czy każdy może poddać się laserowemu obkurczaniu pochwy?

Niestety nie, jak każdy zabieg, tak i ten ma pewne przeciwwskazania. Należą do nich ciąża, miesiączka, nieuregulowana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, choroby związane z krzepliwością krwi i przyjmowanie leków wrażliwych na promieniowanie. Do zabiegu kwalifikuje lekarza na podstawie aktualnych wyników badań (zazwyczaj cytologii i badania ogólnego moczu), ogólnego stanu zdrowia pacjentki i kondycji narządu rodnego.

Co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się efektami zabiegu?

Z uwagi na fakt, że zabieg ten nie wymaga okresu rekonwalescencji istotne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych obejmujących najczęściej powstrzymanie się od aktywności seksualnej przez miesiąc, unikanie gorących kąpieli i nadmiernego wysiłku fizycznego oraz odbycie wizyty kontrolnej dwa miesiące po zabiegu.

Poznaj jedyny tak skuteczny zabieg poprawiający elastyczność pochwy i zdecyduj się na laserowe jej obkurczanie w: http://klinikiziemlewski.pl/warszawa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie