Jak wybrać dobrą klinikę in vitro? 5 ważnych rad

Mariusz Siwko
16.01.2017

Problem bezpłodności jest w Polsce coraz powszechniejszy. Setki tysięcy par bezskutecznie starają się o dziecko, co doprowadza je na skraj załamania nerwowego, często powodując rozstanie. Nie wszyscy bowiem mogą sobie finansowo pozwolić na to, aby zdecydować się na procedurę in vitro. Inni nie robią tego z przyczyn światopoglądowych. Jeśli Ty i Twój partner jesteście zdecydowani poddać się nowoczesnej metodzie zapłodnienia, będzie Was czekać nie lada wyzwanie – wybór dobrej kliniki in vitro. Na co powinniście zwrócić uwagę? Poznaj 5 najważniejszych rad.

  1. Statystyki – przez wiele lat nie można było doprosić się o rzetelny ranking skuteczności klinik in vitro, ponieważ te konsekwentnie odmawiały podawania takich danych. Nic dziwnego – nie każda próba kończy się powodzeniem (a wręcz większość się nie udaje), dlatego kliniki w trosce o swój wizerunek niechętnie dzieliły się własnymi statystykami. To się powoli zmienia i można już znaleźć pierwsze rankingi skuteczności.
  2. Miejsce – w Polsce działa co najmniej kilkanaście wyspecjalizowanych klinik leczenia niepłodności, które oferują zabieg in vitro. Niestety, zwykle są one zlokalizowane w dużych aglomeracjach. Jeśli mieszkasz na wsi lub w małym mieście, to będą Cię czekać uciążliwe dojazdy i to wielokrotne. Na konsultacje, badania, pobrania i wreszcie na sam zabieg. Weź więc pod uwagę komfort podróży. Zastanów się, czy naprawdę możesz sobie pozwolić (kwestie finansowe i zawodowe) na kilkuset kilometrowe dojazdy w jedną stronę.
  3. Rada lekarza prowadzącego – warto wziąć ją pod uwagę, ale nie traktuj opinii lekarza jako prawdy objawionej. Jeśli nie wiesz, jaką klinikę wybrać, poproś swojego ginekologa o wyrażenie zdania na temat kilku konkretnych placówek. Być może poleci Ci on swojego znajomego.
  4. Doświadczenia innych – tutaj musimy podkreślić, że fora internetowe nie są dobrym miejscem do zasięgania opinii. Roi się na nich od wpisów sponsorowanych czy czarnego PR-u prowadzonego przez konkurujące kliniki. Najlepiej rozpytaj wśród znajomych, czy nie znają par, które już przeszły procedurę in vitro. Ich doświadczenia, szczególnie pozytywne, mogą być dla Ciebie świetną wskazówką. W ostateczności możesz też pojechać do wybranych klinik i porozmawiać z pacjentkami na korytarzu czy na parkingu.
  5. Koszty – nie oszukujmy się, są bardzo ważne. Wizja przeznaczenia kilkunastu tysięcy złotych na zabieg, który może okazać się nieskuteczny, skutecznie hamuje wiele par przed podjęciem takiej próby. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się tylko niską ceną. Bardziej zwróć uwagę na to, czy klinika np. oferuje system ratalny lub zwraca część wydanej kwoty w sytuacji, gdy zabieg się nie powiedzie.

Wybór odpowiedniej kliniki in vitro jest trudny i w praktyce nie ma możliwości podjęcia idealnej decyzji – w końcu żadna klinika nie daje 100% gwarancji powodzenia. Kieruj się więc podanymi przez nas zasadami, ale także intuicją i subiektywnymi odczuciami po pierwszej, zapoznawczej wizycie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie