Kalendarz ciąży – zobacz, jak rozwija się Twoje dziecko

Piotr Kowalczyk
26.03.2018

Kalendarz ciąży rozpoczyna się w momencie zapłodnienia, kończy w dniu porodu. Książkowo rzecz ujmując, składa się z 40 tygodni podzielonych na 3 trymestry. Teoretycznie, tyle właśnie potrzeba czasu, aby płód prawidłowo się rozwinął, a organizm matki właściwie przygotował do rozwiązania. W praktyce zdarzają się drobne odchylenia od tej normy i nie są one zazwyczaj powodem do niepokoju. To po prostu efekt bardzo dynamicznego charakteru procesów zachodzących w czasie ciąży w łonie kobiety...

Każdy z trzech trymestrów ciąży ma nieco inny charakter i cechuje się odmiennymi symptomami odczuwanymi przez kobietę. Wpływa na to przede wszystkim etap rozwoju dziecka. Oto, co się z nim dzieje w poszczególnych miesiącach życia płodowego…

I TRYMESTR ciąży – pierwszy, drugi i trzeci miesiąc - ROZWÓJ

Pierwsze trzy miesiące w kalendarzu ciąży to duże zmiany, choć zupełnie niewidoczne jeszcze na zewnątrz. Zarodek rozwija się bardzo dynamicznie, matka może odczuwać z tego powodu dość „gwałtowne” i nieprzyjemne objawy (jak na przykład mdłości), a los ciąży przesądza się właśnie w tym okresie. Jeśli wszystko idzie dobrze, rozpoczyna się rozwój układu nerwowego płodu. Mniej więcej około szóstego tygodnia pojawiają się już zaczątki najważniejszych jego elementów, czyli kręgosłupa i mózgu, przez który w tym momencie ciąży płód ma nieproporcjonalnie dużą (w stosunku do reszty ciała) głowę. To już w tym trymestrze dziecko „zyskuje twarz”, powstają wypustki kończyn, a w kształtującej się powoli klatce piersiowej zaczyna pracować serce i pojawia się zalążek płuc. Maluch mierzy kilka centymetrów. Jest to zdecydowanie etap najszybszego rozwoju, podczas którego - w zaledwie kilkanaście tygodni - z pojedynczych komórek powstaje żyjący człowiek, który w kolejnym trymestrze ciąży jest „udoskonalany”.

II TRYMESTR ciąży – czwarty, piąty i szósty miesiąc - UDOSKONALANIE

Drugi trymestr w kalendarzu ciążowym jest zazwyczaj ulubionym okresem przyszłych mam. Niebezpieczeństwo poronienia mija, kończą się uciążliwe mdłości, wszystko się hormonalnie normuje, dziecko zaczyna się ruszać, a do tego kobieta tę aktywność odczuwa, jako niezwykle przyjemną rzecz. W czwartym, piątym i szóstym miesiącu ciąży stopniowo rozwijają się poszczególne układy i różnicują narządy w ciele rosnącego wciąż płodu. Udoskonalony układ nerwowy „potrafi” teraz znacznie więcej, szkielet jest już twardszy, dziecko ma mięśnie, dlatego może poruszać głową, kopać, machać rączkami, zaciskać dłonie czy robić miny… Mama czuje się świetnie i wygląda zazwyczaj znacznie lepiej niż w poprzednim trymestrze. Dziecko również czuje się doskonale, bo ma w macicy jeszcze całkiem dużo miejsca dla siebie. Potem robi się znacznie ciaśniej i zdecydowanie mniej wygodnie…

III TRYMESTR ciąży – siódmy, ósmy i dziewiąty miesiąc - PORÓD

W tym trymestrze płód jest już zwykle na tyle rozwinięty, że nawet w przypadku przedwczesnego porodu czy na przykład nagłej konieczności rozwiązania ciąży, ma on szanse przeżycia poza organizmem matki. W ostatnim trymestrze dziecko wciąż przybywa na wadze, pomarszczona do tej pory skóra wygładza się, jego płuca osiągają dojrzałość, a pod koniec tego okresu maluch przyjmuje właściwą dla naturalnego porodu pozycję, ustawiając się główką w dół. Czas ten może być nieco uciążliwy dla mamy, której codzienne funkcjonowanie jest utrudnione między innymi z powodu dużego brzucha, męczliwości, ciągłego ucisku na pęcherz moczowy, obrzęku nóg, duszności, bolesnych i lub swędzących rozstępów… Rozpoczyna się wyczekiwanie porodu. Jednym z pierwszych symptomów, że kalendarz ciąży dobiega właśnie końca, jest wyraźnie obniżająca się macica zwiastująca rozwiązanie w ciągu kilkunastu dni.

Dokładne informacje dotyczące rozwoju dziecka od 1 do 3 trymestru, jak przebiega poród oraz jak zadbać o zdrowie w całym okresie ciąży znajdziesz na https://www.mamazone.pl/kalendarz-ciazy/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie