Skracanie się szyjki macicy – najważniejsze informacje dla kobiety w ciąży

Piotr Kowalczyk
21.09.2016

Kobieta, która jest w ciąży, musi wyjątkowo dbać o siebie, ponieważ w ten sposób chroni również swoje jeszcze nienarodzone dziecko. Konieczne jest bycie pod stałą opieką lekarską i regularne wizyty w gabinecie, jednak równie ważne jest obserwowanie swojego organizmu i w przypadku niepokojących objawów zgłoszenie się do ginekologa. Często okazuje się, że alarm podniesiony przez kobietę w ciąży jest fałszywy, ale w wielu sytuacjach lepiej sprawdzać wszystko na wyrost i mieć pewność, że nic nie zagraża maluszkowi oraz jego mamie. Natomiast, jeśli obawy okażą się uzasadnione, tym lepiej, jeśli odpowiednio wcześnie ciężarna zgłosi się do lekarza.

Skracanie się szyjki macicy – co to jest i jakie są przyczyny takiego stanu?

W okresie ciąży, która przebiega prawidłowo, szyjka macicy jest twarda, długa i zamknięta tzw. czopem śluzowym aż do późnego etapu trzeciego trymestry ciąży. W tym końcowym momencie staje się bardziej miękka, rozszerzona i krótka – w ten sposób ciało kobiety przegotowuje się na poród. Czasami dochodzi do patologicznej sytuacji, kiedy szyjka macicy skraca się za wcześnie – w drugim trymestrze lub na początku trzeciego. Jest to niezdolność organizmu do utrzymania ciąży aż do porodu, a stan ten nazywa się niewydolnością szyjki macicy.

Do najczęstszych przyczyn skracania się szyjki macicy zalicza się:

  • urazy szyjki – powstałe przy poprzednich porodach lub podczas zabiegów ginekologicznych,
  • czynniki hormonalne – działanie relaksyny lub prostaglandyny; relaksyna rozluźnia włókna mięśniowe, przez co szyjka macicy skraca się i dochodzi do rozwarcia, natomiast prostaglandyna powoduje spadek ilości kolagenu w szyjce, czego skutek jest taki sam jak przy działaniu pierwszego z wymienionych hormonów.

Objawy skracania się szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy pojawia się zaledwie w przypadku 2% ciężarnych kobiet. Warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy takiego stanu, aby móc jak najszybciej zgłosić się z nimi do lekarza i rozpocząć działania, które mają na celu wstrzymanie negatywnych skutków przedwczesnego rozwarcia się szyjki.

W niektórych przypadkach skracanie się szyjki macicy przebiega bezobjawowo, co może uśpić czujność kobiety. W związku z tym, konieczne jest regularne wykonywanie badania ultrasonograficznego głowicą dopochwową, które pozwala ocenić dokładną długość kanału szyjki macicy oraz określić, czy doszło do rozwarcia. Obecnie przyjęte jest kryterium, na podstawie którego można stwierdzić w badaniu USG tego rodzaju schorzenie, a jest nim zgładzanie i skracanie się szyjki oraz jednoczesne rozwarcie. Nie bez znaczenia jest również to, aby badanie było wykonywane przez tego samego lekarza, który zna pacjentkę i w razie konieczności będzie potrafił szybko ocenić nawet najmniejsze zmiany. Szybka interwencja lekarska w przypadku niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej jest konieczna do tego, aby skutecznie zlikwidować zagrożenie.

W wielu przypadkach, skracanie się szyjki macicy jest związane z pojawieniem się objawów takich, jak:

  • plamienia,
  • wzrost ilości wydzieliny z pochwy,
  • podwyższone ciśnienie w podbrzuszu.

Wymienione objawy mogą również oznaczać inne schorzenie, dlatego tak ważne jest jak najszybsze udanie się do swojego lekarza specjalisty. Warto mieć też świadomość, że czasami, podczas ciąży zdarzają się pojedyncze sytuacji, które wyglądają groźnie, choć w rzeczywistości nie są objawem jakichkolwiek negatywnych zmian w organizmie, które mogą zagrażać dziecku lub jego matce. Jednak, każdą taką sytuację należy potwierdzić w gabinecie lekarskim.

Skutki niewydolności szyjki macicy

Skracanie się szyjki macicy to poważne schorzenie, które nieleczone może mieć poważne konsekwencje dla ciężarnej i jej dziecka. Skutkami niewydolności szyjki macicy najczęściej są:

  • poronienie w drugim trymestrze ciąży,
  • przedwczesne pęknięcie błon (odejście wód płodowych przed terminem),
  • przedwczesny poród (przed 37. tygodniem ciąży).

Dla zachowania jak największej ostrożności i zapobiegania groźnym skutkom skracania się szyjki macicy bardzo ważne jest regularne wykonywanie badania USG, które pozwoli stwierdzić jakiekolwiek zmiany w tym kierunku oraz samodzielna obserwacja swojego organizmu, a w razie niepokojących objawów jak najszybsza wizyta w gabinecie lekarskim. Odpowiednio szybko podjęte działania interwencyjne mogą uchronić kobietę oraz jej dziecko przed najgroźniejszymi powikłaniami niewydolności szyjki macicy.

Więcej przydatnych informacji i porad na temat skracania się szyjki macicy znajduje się na: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-i-badania-w-ciazy/1377-niewydolnosc-szyjki-macicy-w-ciazy.html

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie