Trzeci trymestr ciąży

Antoni Kwapisz
30.04.2016

Trzeci trymestr - już coraz bliżej finału. Myśli przyszłych rodziców krążą coraz częściej wokół porodu i tematów noworodkowo-niemowlęcych. Maluch wywraca świat do góry nogami, więc warto dobrze przygotować się do momentu porodu. Ciężarną mogą trapić zniecierpliwienie, zmęczenie i skrajne emocje. Do tego dochodzą problemy z oddychaniem, skurcze łydek, problemy ze snem, pęcherzem i żylakami. Dziecko w trzecim trymestrze obrasta w tłuszczyk, nabiera masy i sił. A przy tym wierci się, wykonuje fikołki, kopie w brzuch mamy i ssie swój kciuk (dzięki temu trenuje odruch przed przyszłym karmieniem piersią).

28 tydzień ciąży

To najwyższa pora na kompletowanie wyprawki i przygotowywanie domu na powitanie nowego domownika. Część lekarzy od tego tygodnia zaleca liczenie ruchów dziecka i systematycznym kontrolowaniu jego aktywności ( w ciągu godziny dziecko powinno się ruszyć co najmniej 10 razy). Jeśli ruchy są niewyczuwalne, warto zjeść lekki posiłek, by pobudzić malucha do działania.

29 tydzień ciąży

W tym czasie wiele ciężarnych ma realistyczne sny. Z piersi kobiety może wyciekać żółtawy płyn - to przygotowanie do laktacji poporodowej. Niestety, bywa, że nasilają się zaparcia. M.in. o tym, jak sobie z nimi radzić można przeczytać tutaj.

30 tydzień ciąży

Dziecko słyszy, a przez powłoki skórne może dostrzegać zarysy kształtów znajdujących się blisko brzucha. Po wypiciu dużej ilość wód płodowych dokucza mu czkawka. Waży około 1400 gramów i ma 27 cm długości od czubka głowy do pupy (CRL).

31 tydzień ciąży

10 tygodni do porodu. Jak będzie wyglądał? Czy ktoś powinien towarzyszyć rodzącej w tym niezwykle bolesnym momencie? Może warto przygotować sobie płytę z ulubioną muzyką? Czy na stronie www wybranego szpitala jest lista rzeczy, które należy ze sobą zabrać do porodu? To tylko część pytań, na które warto znaleźć odpowiedzi…

32 tydzień ciąży

Duża liczba dzieci koło tego tygodnia przyjmuje właściwą pozycję do porodu - główką w dół. Część z nich przed porodem jeszcze kilkukrotnie zmieni ustawienie. Jeśli okaże się, że pozycja będzie pośladkowa - trzeba będzie wykonać cesarskie cięcie.

33 tydzień ciąży

Macica powiększyła się 500-krotnie. Po porodzie, w czasie sześciotygodniowego połogu będzie w zawrotnym tempie wracać do swych maleńkich rozmiarów. Dziecko coraz mocniej obrasta w tłuszczyk i w brzuchu jest mu coraz ciaśniej.

34 tydzień ciąży

Do końca pozostało 6 tygodni, ale stan brzemienny na tym etapie zwykle mocno daje się we znaki i ciężarna ze zniecierpliwieniem czeka na rozwiązanie. Skurcze Braxtona-Hicksa stają się coraz bardziej regularne.

35 tydzień ciąży

W ciąży trzeba dużą uwagę przywiązać do higieny zębów, które w związku ze zgagą są narażone na silniejsze działanie kwasów trawiennych i próchnicy. Ciężarnej może również doskwierać krwawienie z dziąseł. Zwłaszcza w tym okresie stomatolodzy rekomendują stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, co hamuje namnażanie bakterii. Dziecko wazy już około 2500 gramów i mierzy 33 cm (długość: pupa - czubek głowy).

36 tydzień ciąży

Od tego tygodnia wizyty u ginekologa będą obywać się nawet co tydzień. Torba szpitalna powinna czekać w pogotowiu przy drzwiach wyjściowych, a ciężarna wychodząc z domu powinna na wszelki wypadek zabierać ze sobą kartę ciąży.

37 tydzień ciąży

Macica obniża się, przyszłej mamie łatwiej się oddycha, ale nasila się parcie na pęcherz i bóle nóg i okolic pachwin. Maluszkowi jest już naprawdę ciasno w brzuchu, dlatego jego ruchy są mocno ograniczone. Dziecko wsuwa się do wchodu macicy i przygotowuje do momentu porodu.

38 tydzień ciąży

Na tym etapie lekarze uważają ciążę za donoszoną, a dziecko urodzone o czasie. Maluszek urodzony w tym tygodniu nie powinien mieć problemów z podjęciem samodzielnych czynności życiowych. Tego, czym są skurcze przepowiadające i smółka warto dowiedzieć się stąd: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/trzeci-trymestr-ciazy/1181-trzydziestyosmy-tydzien-ciazy.html.

39 tydzień ciąży

Czy poród nastąpi za 3 dni, tydzień czy dwa? Tylko około 4% dzieci rodzi się w wyznaczonym przez lekarza prowadzącego terminie, większość przychodzi na świat pomiędzy 38 a 42 tygodniem. Maluch w końcówce ciąży pobiera przez łożysko matki cenne substancje, które przez 3 miesiące po porodzie będą wzmacniały jego odporność i chroniły przed infekcjami.

40 tydzień ciąży

Oto wielki dzień nadchodzi - po tylu tygodniach oczekiwań rodzice mogą wziąć w ramiona noworodka. Poród w przypadku pierworódek może trwać nawet kilkanaście godzin, dlatego, o ile to możliwe, warto się wyspać i nabrać sił przed tym ważnym momentem.

Witamy na świecie! Donoszone dziecko waży 3300 - 3500 gramów i mierzy od 50 do 60 cm (z wyprostowanymi nóżkami). Po porodzie jest oceniane w dziesięciostopniowej skali Apgar, następnie trafia w ręce szczęśliwych i dumnych rodziców.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie