Biokominek – świetny element wyposażenia domu

Mariusz Siwko
08.05.2017

Posiadanie kominka w domu to marzenie niejednej z nas, które jednak nie jest łatwe do spełnienia. Nie chodzi już nawet o kwestie finansowe, ale chociażby o ograniczoną powierzchnię mieszkania, brak przewodu kominowego i przepisy budowlane. Na szczęście klasyczny kominek ma całkiem przyjemny substytut – jest nim biokominek, który może stać się najbardziej efektownym elementem wyposażenia Twojego domu. Poznaj jego najważniejsze zalety.

Czym jest biokominek?

Biokominek to coś, co na pierwszy rzut oka przypomina klasyczny kominek z paleniskiem, ale nie stosuje się w nim tradycyjnego drewna. Zamiast niego do specjalnej komory wlewa się bezwonne i bezdymne paliwo, które może mieć postać płynu lub żelu.

Biokominek doskonale imituje „normalny” kominek, jest jednak znacznie łatwiejszy w montażu, o wiele tańszy i można go stosować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Nie jest potrzebne podłączenie do przewodu kominowego, wystarczy też standardowa wentylacja. Z tego powodu biokominki spotyka się już nie tylko w salonach, ale też w sypialniach czy nawet łazienkach.

Pamiętaj

Podczas spalania paliwa nie są emitowane żadne zapachy, nie pojawia się też dym, dlatego biokominek nie musi spełniać rygorystycznych przepisów kominiarskich i przeciwpożarowych. Może być zamontowany nawet w mieszkaniu w bloku.

Jaki biokominek wybrać?

To już zależy przede wszystkim od wystroju Twoich wnętrz. Biokominek powinien dobrze do niego pasować, ponieważ od razu stanie się najbardziej widocznym elementem wyposażenia – szczególnie po zapaleniu. Na szczęście rynkowa oferta jest bardzo bogata. Można kupić biokominki w różnych rozmiarach, nowoczesne, klasyczne, a nawet takie, które na pierwszy rzut oka doskonale imitują klasyczne kominki.

Ile to kosztuje? Tutaj kłania się kolejna zaleta biokominków. Są one o wiele tańsze niż zwykłe kominki i nie chodzi tylko o sam wkład. Biokominek nie wymaga kosztownej obudowy, komina, drogiego drewna. Sam wkład z ozdobną ramą kosztuje natomiast od około 200 złotych w górę – cena oczywiście zależy od rozmiaru biokominka, jego funkcjonalności (np. czasu palenia) oraz jakości wykonania.

Pamiętaj

Biokominek może zostać zamontowany w minimalnej odległości 40 centymetrów od materiałów łatwopalnych i urządzeń elektronicznych.

Najważniejsze zalety biokominka

Biokominek ma mnóstwo zalet. Podsumujmy te, które mogą mieć dla Ciebie największe znaczenie:

  • Niska cena
  • Możliwość montażu w dowolnym pomieszczeniu, także w mieszkaniu
  • Brak konieczności posiadania przewodu kominowego i dodatkowego punktu wentylacyjnego
  • Tani w eksploatacji
  • Efektowny wygląd
  • Bezwonny, bezdymny
  • Daje namiastkę posiadania zwykłego kominka

Biokominek jest zatem naprawdę dobrym sposobem na diametralnie odmienienie wystroju wnętrza i dodanie mu odrobiny charakteru. Niskim kosztem możesz spełnić marzenie o „żywym” ogniu w salonie lub w każdym innym pomieszczeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie