Jak dbać o domową pościel? Poznaj 3 najważniejsze zasady

Czasy i mody się zmieniają, ale są takie rzeczy, bez których wciąż nie wyobrażamy sobie życia. Na tej liście spokojnie można umieścić pościel. Bez względu na to, czy preferujesz spanie w jedwabiu, bawełnie, korze czy satynie, musisz pamiętać o ważnej kwestii: o domową pościel trzeba dbać. Dzięki temu zachowa ona swoje właściwości na długo. W naszym poradniku przedstawimy Ci 3 najważniejsze zasady dbania o pościel.

Zasada 1. – regularna zmiana pościeli

Chcesz mieć pewność, że nowiutka pościel posłuży Ci przez kilka lat? Pamiętaj o jej częstej zmianie. Zalecany maksymalny okres spania w pościeli wynosi 2 tygodnie. W grę wchodzą jednak nie tylko kwestie estetyczne, ale także zdrowotne.

Podczas snu ściera się ludzki naskórek, który jest siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów. Dodatkowo oczywiście się pocimy. Dlatego przeciąganie momentu zmiany pościeli jest złym pomysłem i grzechem przeciwko higienie.

Rada

Jeśli masz alergię na roztocza, zmieniaj pościel co tydzień!

Zasada 2. - pranie w odpowiednich warunkach

Każdy producent pościeli dołącza do niej informację o optymalnych warunkach prania materiału. W zdecydowanej większości przypadków ograniczenie stanowi temperatura wody (do 40 stopni Celsjusza) oraz rodzaj detergentów – powinny być możliwie delikatne. Jest to szczególnie ważne w przypadku ekskluzywnych pościeli wykonanych z satyny lub jedwabiu. Zwróć również uwagę na to, że niektóre rodzaje materiałów mogą być prane wyłącznie chemicznie.

Bardzo ważne jest to, aby nigdy nie prać pościeli razem z ubraniami. Mogłoby to spowodować zabarwienie. Przed włożeniem pościeli do pralki dokładnie zamknij wszystkie zamki lub zapnij guziki. Dzięki temu nie będzie ryzyka zahaczenia elementów o bęben i tym samym zniszczenia poszewek.

Po skończonym praniu rozwieś pościel na suszarce lub linkach i pozwól jej wyschnąć samoistnie. Elektrycznej suszarki używaj tylko wtedy, gdy producent dopuścił takie rozwiązanie. Wypraną i ewentualnie wyprasowaną pościel przechowuj w szafce, aby się nie kurzyła.

Zasada 3. - wietrzenie pościeli 

Pościel trzeba regularnie i intensywnie wietrzyć, co nie tylko wydłuży okres jej użytkowania, ale także zwiększy komfort snu. Wietrzona pościel zawiera znacznie mniej roztoczy i wilgoci, która zostaje w niej po każdej nocy. Dlatego rano, jeszcze przed zaścieleniem łóżka, otwórz okno w sypialni na 5-10 minut. Co kilka dni staraj się też wywiesić pościel w ogrodzie lub na balkonie na dobrych kilka godzin – o ile oczywiście pozwala na to pogoda.

Pamiętaj!

Pościeli nie powinno się przykrywać narzutą bezpośrednio po wstaniu z łóżka. Ze ścieleniem należy się trochę wstrzymać.

Stosując się do tych zasad zadbasz o swoją piękną pościel i będziesz mogła cieszyć się nią przez kilka lat. Przy okazji zagwarantujesz sobie zdrowy i komfortowy sen.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.