Jak dbać o meble ogrodowe? 5 najważniejszych zasad

Jerzy Biernacki
05.06.2017

Meble ogrodowe dają ogromny komfort korzystania z przestrzeni wokół domu, szczególnie tarasu. Same są także efektowną ozdobą i nic dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością. Większość z nas decyduje się na meble z drewna egzotycznego, rattanu lub materiału sztucznego, nazywanego przez marketingowców techno rattanem. Bez względu na to, jakie meble ogrodowe posiadasz, musisz pamiętać o ich okresowej pielęgnacji. Poznaj 5 najważniejszych zasad.

  1. Dbaj już w sezonie – jeśli chcesz, aby Twoje meble ogrodowe służyły Ci przez wiele lat, to pamiętaj o podstawowych zasadach ich użytkowania w sezonie letnim. Staraj się nie wystawiać mebli na bezpośrednie działanie słońca. Kiedy z nich nie korzystasz, przykrywaj je pokrowcami lub chowaj w cieniu. Koniecznie chroń meble przed deszczem. Raz w tygodniu przetrzyj ich powierzchnię zwykłą wodą, ewentualnie z dodatkiem szarego mydła.
  2. Po sezonie - kiedy sezon ogrodowy się skończy, meble muszą trafić do suchego, ciepłego pomieszczenia. Najczęściej jest to garaż, czasami domek gospodarczy. Wiele osób nie ma jednak na to miejsca i zostawia meble na tarasie, co jest złym rozwiązaniem w przypadku mebli z drewna i techno rattanu. Nawet chronione pokrowcami mogą popękać na mrozie lub w wyniku ciągłych zmian temperatur i wilgotności.
  3. Konserwacja na wiosnę – meble drewniane, czyli najpopularniejsze w naszym kraju, powinny być konserwowane co sezon. Po zimie dokładnie je oczyść i nałóż nową warstwę powłoki ochronnej – np. lakierobejcy. Z kolei co 3-4 lata meble należy poddać gruntownej renowacji. Najważniejsze jest zabezpieczenie drewna przed warunkami atmosferycznymi, czyli ich zaimpregnowanie. Wszelkie pęknięcia trzeba zeszlifować i naprawić specjalną masą.
  4. Meble z rattanu – są bardzo praktyczne, bo nie wymagają jakichś szczególnych zabiegów renowacyjnych. Po zimie trzeba je jednak dokładnie oczyścić i zabezpieczyć przed wilgocią. Najpierw umyj meble wodą z dodatkiem szarego mydła, a następnie zaimpregnuj je specjalnym środkiem do rattanu lub wikliny.
  5. Meble metalowe – uchodzą za bardzo trwałe (szczególnie te wykonane z żeliwa), ale także wymagają konserwacji. Po zimie warto dokładnie sprawdzić, czy nie pojawiły się ubytki w powłoce lakieru lub wręcz ogniska korozji. Takie defekty trzeba naprawić przy użyciu szczotki drucianej, podkładu i lakieru.

Najmniej kłopotliwe są oczywiście meble z tworzywa sztucznego, które po zimie wystarczy tylko umyć. Pamiętaj jednak, że mają one tendencję do blaknięcia i zwyczajnie nie zawsze pasują do charakteru budynku. Bez względu na to, jakie meble ogrodowe posiadasz, musisz o nie dbać – w przeciwnym razie szybko się zniszczą i nie będą zachęcać do spędzania wolnego czasu na tarasie.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie