Jak wybrać najlepszy system nawadniania ogrodu

Mariusz Siwko
18.12.2017

Wydawać by się mogło, że nawadnianie ogrodu nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy regularnie podlewać wodą rośliny i wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Nic bardziej mylnego. Bieganie z konewką pomiędzy roślinami, ustawienie przenośnych zraszaczy nie zagwarantuje sukcesu. Należy umiejętnie dawkować wodę roślinom, podlewać tylko o określonych porach dnia. Najlepiej jest skorzystać z automatycznej pomocy jaką jest system nawadniania ogrodów. Który system wybrać, jak dopasować go pod indywidualne potrzeby?

Kiedy najlepiej podlewać?

Zawsze należy podlewać wczesnym rankiem. To najlepsza pora do efektywnego nawadniania roślin w ogrodzie. Wynika to z faktu, że wtedy woda paruje dość wolno co pozwala roślinom zgromadzić odpowiednie ilości wody. Równocześnie wczesnym rankiem rośliny osuszą się, słońce nie będzie działać na nie szkodliwie. Podlewanie w trakcie dnia, szczególnie w słoneczne dni mija się z celem, następuje przegrzanie, roślina obumiera. Wieczorne nawadnianie ogrodu jest dozwolone, pod warunkiem podlewania tylko i wyłącznie ziemi znajdującej się w sąsiedztwie roślin.

Jak najlepiej nawadniać ogród?

Podlewać często czy jednak rzadziej ale obficiej? Zaleca się podlewanie niezbyt częste ale równocześnie trzeba to robić obficie. Woda zanim dotrze do korzeni roślin potrzebuje trochę czasu. Lekkie nawadnianie nie pomoże w żaden sposób gdyż rośliny nie będą w stanie zgromadzić odpowiednich zapasów, a spora ilość wody prędzej wyparuje. Nawadniając ogród należy jednak brać pod uwagę jakiego rodzaju jest gleba. Przyjmuje się, że tam gdzie w glebie jest glina należy podlewać spokojnie, nie za dużymi ilościami, a co za tym idzie częściej. Glina po prostu lubi gromadzić wodę w okolicach korzeni. Tam gdzie dominuje piaskowa gleba rośliny muszą otrzymywać duże ilości wody. Gleby żyzne i przepuszczalne to rzadkie podlewanie ale równocześnie za każdym razem obfite.

Najlepsze urządzenia do nawadniania ogrodu

Skromna konewka, przenośne zraszacze, węże ogrodowe czy nowoczesne systemy nawadniania? Co warto wybrać? Jakie rozwiązanie jest najlepsze? Małe ogródki nie wymagają montażu systemów, w zupełności wystarczają odpowiednie sprzęty ogrodnicze. Inaczej ma się sytuacja gdy mowa o większych ogrodach. Tam profesjonalne systemy nawadniania będą najlepsze z wielu względów. Nie wymagają ciągłej obsługi, mogą pracować nocą. Ustawienia pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie wody, przygotowanie się do najbardziej efektywnego podlewania różnego rodzaju roślin.

System nawadniania dopasowany do ogrodu, jego roślinności

Duży ogród to wybór zaawansowanych systemów nawadniania. Urządzenie powinno być sterowane z domu lub garażu. System daje się zaprogramować na różnego rodzaju cykle tak aby dostarczał wodę do konkretnych części ogrodu. Urządzenia do nawadniania muszą równocześnie posiadać czujniki, które automatycznie je wyłączają gdy np. pada deszcz. Systemy tego typu podzielone są na sekcje, tak, że można bez problemów zaprogramować nawadnianie w konkretnych sekcjach. Nie ma potrzeby uruchamiania całego sprzętu, podlewania całej powierzchni ogrodu.

Każdy rodzaj roślinności powinien być nawadniany w inny sposób. Do trawników zraszacze wynurzalne. Linia kroplująca idealna do rabatek, szpalerów. Na krzewy doskonale nadają się zraszacze niewynurzalne lub mikrozraszacze. Czym dokładnie są konkretne zraszacze, jakie mają funkcje, właściwości?

Typy, działanie zraszaczy

Zraszacze, które można podzielić na wynurzalne oraz niewynurzalne. Wynurzalne montowane są równo z gruntem. Natomiast system rur doprowadzających wodę znajduje się już pod powierzchnią. Ciśnienie napływającej wody wysuwa zraszacze do góry. Tylko wtedy są one widoczne. To ważne szczególnie w trakcie koszenia trawy czy ze względów estetycznych. Nie będzie można ich uszkodzić, nie będą psuły ogólnego wyglądu ogrodu. Jakie możliwości daje ten typ zraszaczy? Maksymalne osiągi zraszaczy wynurzalnych to możliwość podlewania terenu o promieniu w granicach 10 metrów.

Zraszacze niewynurzalne są stale widoczne nad powierzchnią ziemi. Z tego powodu mogą zaburzać estetykę ogrodów. Jednak z uwagi na niższą cenę cenione są wśród właścicieli mniejszych ogrodów.

Mikrozraszacze to urządzenia o niezbyt dużych możliwościach. Ich największą zaletą jest możliwość użycia kiedy potrzeba nawodnić mały teren, gdy strumień wody nie musi być zbyt silny. Podlewanie terenu o maksymalnym promieniu 4 metry. Mikrozraszacz jest wybierany z uwagi choćby na prostotę przygotowania do działania. Bezproblemowy montaż oraz możliwość szybkiego demontażu na wypadek różnego rodzaju prac w ogrodzie.

Linie kroplujące czyli odpowiedni system rur montowanych na całej długości ogrodów. Mają mały zasięg działania jednak z uwagi na swoją konstrukcję pozwalają na prawidłowe dostarczenie wody dla dużej powierzchni.

Montaż systemu nawadniania

Przed zleceniem montażu należy wszystko dokładnie zaprojektować. Każdy projekt musi brać pod uwagę to ile wody potrzebne jest do prawidłowego podlewania ogrodu. Równocześnie bierze się pod uwagę źródło dostarczania wody i wielkość ogrodu. Trzeba zapewnić odpowiednie ciśnienie wody.

Montaż najlepiej przed zakładaniem ogrodu. Niektóre urządzenia trzeba zamontować w ziemi, dlatego gdy ogród jest założony to należy spodziewać się jego rozkopania. Naziemne systemy nawadniania można montować w każdej sytuacji. Nie wymagają one dużej ingerencji w infrastrukturę ogrodu.

Ile to wszystko może kosztować?

Nie ma jednej konkretnej ceny systemu nawadniania ogrodu. Wpływ na koszty montażu systemu ma kilka czynników. Wielkość ogrodu, ukształtowanie terenu, źródło zasilania wody, a także wybór systemu (jego zaawansowanie, ilość funkcji).

Nie posiadając studni dobrze jest zamontować sobie oddzielny licznik pod system nawadniania ogrodu. To spowoduje obniżenie kosztów podlewania roślin. Dlaczego tak się dzieje? Licznik domowy nalicza opłaty nie tylko za wodę ale również ścieki. Drugi licznik dla systemu nawadniania będzie zliczał tylko wykorzystaną wodę do ogrodu.

Artykuł przygotowany we współpracy z http://rododendrony.com.pl/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie