Jak wyczyścić fugi? Poznaj 5 skutecznych sposobów

Czyszczenie fug to bez wątpienia jedna z najmniej przyjemnych czynności, z jakimi musisz się od czasu do czasu zmierzyć. Jeśli będziesz tego unikać, to w krótkim czasie doprowadzisz do skrajnego zabrudzenia wypełnień między płytkami. Dlatego fugi trzeba regularnie czyścić. Jak to zrobić bez wysiłku? Poznaj 5 skutecznych sposobów.

  1. Specjalne środki chemiczne – są bardzo efektywne, ponieważ potrafią usunąć nawet stare zabrudzenia, również pleśń. Z drugiej jednak strony ostra chemia nie powinna być stosowana w domu, dlatego jeśli koniecznie chcesz użyć takiego środka, to zrób to wtedy, gdy pozostali członkowie rodziny będą na spacerze. Po skończonej pracy pamiętaj o dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia.
  2. Soda oczyszczona – rewelacyjny, domowy sposób na czyste fugi. Sodę oczyszczoną rozrób z odrobiną wody, a następnie nałóż gotową papkę na zabrudzenia. Po kilku minutach chwyć szczotkę i wyszoruj fugi. Efekt będzie świetny. Jeśli zabrudzenia są bardzo stare, zamiast wody użyj octu.
  3. Płyn do płukania ust – nie tylko wybiela zęby, ale też fugi. Składniki takiego płynu działają ponadto antybakteryjnie, co jest bardzo korzystne w przypadku fug łazienkowych. Wystarczy, że wylejesz odrobinę płynu na szczotkę, a następnie wyszorujesz zabrudzenia. Ten sposób świetnie sprawdza się w przypadku regularnego czyszczenia fug.
  4. Płyn do mycia naczyń – potrafi zdziałać cuda, szczególnie jeśli będziesz go używać do częstego mycia fug. Atutem jest to, że dobry płyn nie zniszczy Twojej skóry i nie pozostawi brzydkiego, chemicznego zapachu. Minus? Płynem na pewno nie domyjesz trudnych zabrudzeń i nie przywrócisz blasku białym fugom.
  5. Farba do fug – jeśli przypomniałaś sobie o konieczności mycia fug dopiero po kilku latach, to istnieje spore ryzyko, że nie uda Ci się już ich doczyścić. Co wtedy? Idź do sklepu budowlanego i poproś o farbę do fug. Jest to specjalny środek, którym można pokrywać nawet śliskie powierzchnie. Taka farba doskonale zamaskuje zabrudzenia, ale tylko na kilka miesięcy. Zabieg ten trzeba powtarzać regularnie.

Fugi brudzą się z różnych powodów – najczęściej po prostu wnika w nie kurz, czasami osiada na nich mydło i brud z ciała. Brudzi też sama woda, szczególnie jeśli jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Regularne mycie fug jest nie tylko kwestią dbania o dom, ale także higieny – właśnie na fugach bardzo często bytują pleśnie, które są zagrożeniem dla Twojej rodziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.