Kamień dekoracyjny w stylu skalistym – jak go modnie zaaranżować?

Mariusz Siwko
01.12.2017

Okładzina odwzorowująca układ warstw łupków, granitu czy trawertynu podkreśla reprezentacyjny charakter pomieszczenia, zatem idealnie sprawdzi się w salonie, ale także na elewacji – w myśl zasady, że fasada domu jest wizytówką jego właścicieli.

Kamień we wnętrzu od wieków był uważany za synonim splendoru, prestiżu i luksusu – marmury zdobiły pałace, a trawertyny eleganckie wille. Na szczęście dziś na najpiękniejsze okładziny mogą sobie pozwolić nie tylko przedstawiciele elit – kamień w wersji dekoracyjnej jest kilkukrotnie tańszy niż jego naturalny odpowiednik. Dodatkowo jest też lżejszy, wytrzymalszy i trwalszy – a wielość kolorów i różnorodność struktur znacznie przekracza możliwości natury. Pojawiają się wzory oddające fakturę modnego betonu albo drewna, jednak nadal najpopularniejszy i najlepiej rozpoznawalny jest kamień dekoracyjny w stylu skalistym: https://www.stonemaster.pl/oferta/styl-skalisty/ Docenią go przede wszystkim osoby marzące o przytulnym, ciepłym, a jednocześnie eleganckim wnętrzu.

Salon, jako centralne pomieszczenie, w którym przyjmujemy gości, zachowuje najbardziej reprezentacyjny charakter. Kamień dekoracyjny możemy tu zastosować na całej ścianie – w duchu amerykańskim, albo jedynie na panelu – np. przy kominku. W dużej otwartej przestrzeni kamień dekoracyjny idealnie sprawdza się do oddzielenia części jadalnej od wypoczynkowej. Pomysłów jest wiele – warto jednak pamiętać o nadrzędnej zasadzie: okładzina w ciepłych, naturalnych odcieniach (karmel, sahara) idealnie podkreśli klimat klasycznego, ciepłego wnętrza, natomiast chłodne tony grafitu i szarości idealnie oddają ascetyczny urok minimalistycznej aranżacji. Niezależnie jednak od preferowanego stylu – kamień dekoracyjny to idealne rozwiązanie we wnętrzu urządzonym z klasą, sugerującym dobry gust domowników.

Bardzo modnym rozwiązaniem jest zachowanie jednorodnej kolorystyki w całym pomieszczeniu – najczęściej wybór pada na biel, która optycznie powiększa i rozświetla przestrzeń. W wersji total white brak akcentów kolorystycznych daje możliwość przykucia uwagi wyrazistą strukturą kamienia dekoracyjnego. W tej roli idealnie sprawdzi się okładzina oddająca rys naturalnej skały.

Ciekawym pomysłem wydaje się również łączenie różnorodnych faktur – np. kamienia dekoracyjnego z drewnem, a także powierzchni matowej z błyszczącą. Rozwiązaniem ponadczasowym i niezmiernie eleganckim jest klasyczny duet bieli z czernią, który będzie się efektownie prezentować w salonie.

Chropowata faktura kamienia w stylu skalistym idealnie sprawdzi się również na elewacji domu - zgodnie z najnowsza modą, utrzymanej w prostej formie, ale zwracającej uwagę właśnie strukturą. Ciepłe odcienie przywodzą wspomnienia upalnych dni podczas urlopu nad Morzem Śródziemnym, natomiast chłodne tony idealnie komponują się z elementami ze szkła i metalu, podkreślając nowoczesny charakter rezydencji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie