Komfortowe i stylowe firany do salonu - 5 cech

Mateusz Rąbalski
15.02.2018

Jak udekorować okno w salonie firankami, by było nie tylko eleganckie i dopasowane do stylu wnętrza, ale również by aranżacja była komfortowa w użytkowaniu i funkcjonalna ?

Odpowiednia przepuszczalność firan do salonu

Podstawową funkcją firanek jest ochrona prywatności i zabezpieczenie pomieszczenia przed bezpośrednim słońcem, które może wypławiać kolory ścian lub mebli. Jednocześnie, firanka nie może blokować nadmiernej ilości światła i sprawiać, że stanie się ciemne i ponure. Jest to szczególnie ważne właśnie w salonie, w którym przebywamy głównie w ciągu dnia.

Przepuszczalność firany do salonu dobieramy zatem przede wszystkim pod kątem usytuowania okien względem stron świata. Okna od północy będą wymagały firan o rzadkim splocie i dużej przepuszczalności (np. tiul lub żakard). Brak bezpośrednio padających promieni słonecznych oraz mała ilość światła nie wymagają gęstych firan. Z kolei okna od południa wymagają możliwości przysłonięcia bezpośredniego słońca, tak by nie raziło w oczy np. w czasie oglądania telewizji. Lepiej sprawdzą się wtedy w salonie firany bardziej gęste – np. woal, organza.

Funkcjonalność firan w salonie a metody ich upięć

W oknach w salonie najczęściej stosowany jest jeden z trzech rodzajów upięć:

  • klasyczny, kiedy firana na taśmie marszczącej luźno i swobodnie zwisa na całej szerokości okna,
  • podwójny, kiedy okno posiada dwie firany (na każdą połówkę okna), które można niezależnie przesuwać lub upinać
  • klepsydra, kiedy firana jest zebrana w połowie wysokości, co tworzy kształt podobny do klepsydry. W takim ułożeniu, firana pozostawia część okna bez osłony, dlatego takie upięcie sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach mniejszych, mniej jasnych i takich, w których ochrona przed wzrokiem sąsiadów nie jest aż tak istotna.

Komfort czyszczenia firanek

Nawet najbardziej oddana Pani domu nie chce mieć takiej dekoracji okna, która będzie wymagać częstej i uciążliwej pielęgnacji. Materiał firan trzeba zatem wybrać pod kątem tego, jak często (i w jaki sposób) będzie się je czyścić. Dla osób, które nie chcą się przy praniu firan przemęczać, poleca się firany żakardowe. Nie jest to jednak dobry wybór do salonu, w którym się pali papierosy. Firany żakardowe do salonu przyjmują dym mocno i w efekcie trzeba prać je częściej. Najbardziej wymagającym materiałem na firany do salonu jest organza. Wymaga nie tylko ręcznego prania (i często namaczania), ale również prasowania. Wprawdzie firany z organzy w salonie mogą wyglądać olśniewająco, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, jak dużej pielęgnacji wymagają.

Prasowanie firan – piękny efekt czy uciążliwa praca

Firany do salonu bez prasowania – markizeta lub żakard to wybór dla osób, które nie chcą zawracać sobie głowy dodatkową pielęgnacją. Najczęściej jednak takie firany nie będą mogły być fantazyjnie upięte. Organza, satyna czy tiul – materiały, z których szyje się upinane firany, będą niestety wymagały prasowania.

Długość firany w salonie

Jeśli nasze mieszkanie posiada balkon, to najczęściej będzie się on znajdował właśnie w salonie. Dla ochrony prywatności, firana na okno balkonowe powinna sięgać do końca okna balkonowego. Na pozostałe okna można założyć firanę krótką (owoczesne aranżacje salonu) bądź również długą (aranżacje klasyczne, stylowe). Przy braku okna balkonowego, firany w salonie mogą przybierać bardziej finezyjne formy – posiadać upięcia, lambrekiny, podwieszenia.

Dobór firany do salonu powinien uwzględniać zarówno wielkość oraz jasność salonu jak i częstotliwość i sposób w jaki z niego korzystamy. Rozwiązań na rynku jest na tyle dużo, że można dobrać firanę do każdego typu wnętrza. Trzeba tylko przemyśleć wszystkie powyższe elementy.

Nowoczesne modne i tanie firany do salonu i pokoju - żakardowe, lub woalowe znajdziesz w sklepie internetowym firaneo.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie