Masz mrówki w ogrodzie? Jak je skutecznie odstraszyć?

Piotr Kowalczyk
19.06.2017

Mrówki to niepozorne owady, które mogą jednak wyrządzić olbrzymie szkody w ogrodzie. Najbardziej zagrażają trawnikowi, ale także elementom ogrodowej architektury, jak chodniki czy taras. Nic dziwnego, że większość właścicieli po znalezieniu w swoim ogrodzie mrówczego gniazda, chce za wszelką cenę pozbyć się niechcianych lokatorów. Jak skutecznie odstraszyć mrówki? Podpowiadamy.

Sposób brutalny

W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele środków chemicznych odstraszających, a tak naprawdę zabijających mrówki. Idea działania większości z nich jest podobna. Atrakcyjny zapach wabi mrówki, które znoszą truciznę do gniazda i... reszty możesz się domyślić. Takie produkty są bardzo skuteczne, ale dość kosztowne i na dłuższą metę niepraktyczne w stosowaniu – mrówki po kilku tygodniach i tak wrócą.

Pamiętaj!

Jeśli masz psa lub kota, to uważaj, gdzie wysypujesz środek przeciwko mrówkom i pilnuj, aby zwierzak nie miał z nim kontaktu.

Sposób ekologiczny

Aby pozbyć się mrówek z ogrodu na dobre, warto zasadzić w nim rośliny, które są naturalnymi „odstraszaczami” tych owadów. Szczególnie skuteczne okazują się:

 

  • Mięta pieprzowa – zawarty w niej mentol odurza mrówki, które profilaktycznie wynoszą się jak najdalej od tej byliny.
  • Tymianek – nie dość, że jest piękny i niezbyt uciążliwy w pielęgnacji, to jeszcze bardzo skutecznie odstrasza mrówki swoim charakterystycznym zapachem.
  • Majeranek – pięknie pachnie (ale nie dla mrówek) i zdobi ogród pod koniec lata. Szkoda tylko, że jest to roślina jednoroczna.
  • Lawenda – ta przepiękna roślina działa odstraszająco na mrówki, komary, kleszcze i muchy, a więc jest bardzo pożyteczna dla człowieka. Koniecznie zasadź ją w swoim ogrodzie, jeśli masz problem z owadami!

Czy mrówki naprawdę aż tak Ci przeszkadzają?

Oczywiście mrówki potrafią być ogrodowymi niszczycielami i np. zbudować gniazdo na środku trawnika czy wypielęgnowanej rabaty. Jeśli jednak owady te nie dają Ci się aż tak we znaki, spróbuj je ignorować. Dlaczego? Ponieważ mrówki są bardzo pożyteczne.

Przede wszystkim żywią się popularnymi szkodnikami, w tym kleszczami. Zbudowane przez nie korytarze świetnie napowietrzają i spulchniają glebę. Odchody mrówek są bogate w azot, a więc stanowią naturalny nawóz. Poza tym mrówki przyczyniają się do rozsiewania niektórych roślin, wśród których najpopularniejsze są przebiśniegi, zawilce i fiołki.

Zanim więc zaczniesz walczyć z mrówkami „na ostro”, poczekaj i spróbuj osiągnąć z nimi symbiozę. Po opisane sposoby (szczególnie chemiczne) sięgnij dopiero wtedy, gdy praca mrówek będzie zagrażać roślinom i np. ścieżkom w ogrodzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie