Projektanci wnętrz - kim są i czy są potrzebni?

Krzysztof Jagielski
05.06.2017

Pytanie o to, kim właściwie jest i czym się zajmuje architekt wnętrz, pojawia się często, gdy planujemy remont lub wykańczanie mieszkania, bądź domu. Czy potrzebujemy usług oferowanych przez projektanta i czy warto za nie zapłacić?

Zatem kim oni są? Artystami czy rzemieślnikami, wizjonerami czy bardziej inżynierami? Projektanci wnętrz, ci profesjonalni, z bogatym doświadczeniem, wiedzą, że muszą być po części wszystkim powyżej, a nawet więcej. Niejednokrotnie bywają nawet psychologami i powiernikami swoich klientów. Często też, już po zakończeniu współpracy, stają się po prostu przyjaciółmi domu.

Nic w tym dziwnego, przecież nierzadko dom, czy mieszkanie, które urządzamy z pomocą projektanta, będzie nam miał służyć długie lata. Decyzje, które podejmiemy będą procentować w przyszłości. Wkładamy więc w aranżację naszych wnętrz wiele emocji oraz pieniędzy.

Właśnie dlatego warto, aby w tym wszystkim towarzyszył nam i służył swoją pomocą, ktoś, kto się na tym zna, i ma duże doświadczenie w podobnych realizacjach. Ktoś, kto na wszystkich etapach projektu, od koncepcyjnego, przez wykonawczy, aż po nadzór nad realizacją, będzie czuwał nad tym, żeby nasze potrzeby i marzenia były realizowane, a nasze interesy chronione.

Można by pomyśleć, że architekt wnętrz to musi być jakiś człowiek orkiestra. Jak to możliwe, że zna się na wszystkim i wszystkiego dopilnuje? Otóż możliwe - jeśli tylko projektanci wnętrz, których zatrudnimy, to fachowcy znający się na rzeczy. Dodatkowo w określonych przypadkach korzystają również z wiedzy i umiejętności różnych "branżystów".

Architekci wnętrz z warszawskiej pracowni Projekt MIMO współpracują z szeregiem specjalistów i jeśli dany projekt tego wymaga, posiłkują się wsparciem konstruktorów, projektantów wszelkich inteligentnych systemów, od oświetlenia, przez audio-video, po klimatyzację czy rekuperację, i wiele innych.

Rolą projektanta, którego zatrudnia klient jest, między innymi, uzgodnienie ze sobą wszystkich, tak zwanych, "branż"i instalacji. Wykonuje on, po rozmowach z klientem, projekt koncepcyjny, który często ma kilka wariantów. Na tym etapie pomysły, marzenia i potrzeby klienta przybierają konkretne kształty. Materializują się na razie w formie rysunków koncepcyjnych, perspektyw czy wizualizacji projektowanych pomieszczeń.

Dalszy etap, po wyborze jednego z wariantów, to projekt wykonawczy. Teraz powstają rysunki szczegółowe dla wszystkich opracowywanych pomieszczeń, a także rysunki detali i konkretnych rozwiązań. Architekt wnętrz rozrysuje na przykład układ płytek ceramicznych, kierunek parkietu, miejsca włączników oświetlenia i gniazd elektrycznych, może zaprojektować meble lub inne elementy wyposażenia. Zadba o to, by w odpowiednich miejscach doprowadzić potrzebne instalacje, takie jak instalacja elektryczna, wodna, kanalizacyjna. Dopilnuje, żeby było to zgodne z przepisami prawa budowlanego i w związku z tym, prawidłowo funkcjonowało w przyszłości. Wyliczy niezbędne ilości i zajmie się skoordynowaniem zakupów, i dostaw materiałów oraz elementów wykończeniowych. Sporządzi harmonogram prac rozbiórkowych, budowlanych, instalacyjnych i wreszcie wykończeniowych, a także będzie czuwał nad jego realizacją przez kolejnych wykonawców czy ekipy.

Przy wszystkich, opisanych powyżej, zadaniach projektanta wnętrz, stworzenie wizji, jak wyglądać będzie mieszkanie czy dom klienta, w jakim będzie stylu, kolorystyce. czy jaki będzie miało nastrój, jest już tylko "wisienką na szczycie tortu".

Ale bez obaw - projektant z przyjemnością zajmie się tą "wisienką", aby efekt końcowy był naprawdę pyszny!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie