Tuja szmaragd – jak pielęgnować popularną roślinę żywopłotową?

Antoni Kwapisz
22.05.2017

Myślisz: żywopłot – mówisz: tuja szmaragd. To zdecydowanie najpopularniejsza roślina żywopłotowa w ogrodach Polaków. Jej wielka kariera rozpoczęła się dobrych kilkanaście lat temu i wcale nie zmierza ku końcowi. Przeczytaj, jak prawidłowo pielęgnować ten gatunek tui.

Dlaczego tuja szmaragd to dobry wybór na żywopłot?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim jest to roślina bardzo efektowna. Rośnie w kształcie stożka, dlatego wyróżnia się wśród innych roślin ogrodowych. Jest bardzo łatwa w formowaniu (można z niej tworzyć różne cudeńka sztuki ogrodniczej), odporna na złe warunki klimatyczne i zimozielona. Poza tym nie ma szczególnych wymagań uprawnych. W teorii – ideał.

 

Jedynym zarzutem w kierunku tui szmaragd może być jej... popularność. Wielu osobom ta roślina się już zwyczajnie opatrzyła i z tego powodu bywa uznawana za nudną. Rzeczywiście, w każdej miejscowości znajdziemy wiele ogrodów, w których szmaragdy grają pierwsze skrzypce.

Nieskomplikowana pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja tui szmaragd zaczyna się już na etapie sadzenia. Warto zaplanować je już późną jesienią – najlepiej na 5-6 tygodni przed ostatnimi przymrozkami, czyli w praktyce na początku marca. Wówczas roślina od początku będzie przyzwyczajona do znoszenia zmiennych warunków atmosferycznych, co wpłynie na zwiększenie jej odporności.

Rada

Dołek pod roślinę powinien być dwukrotnie większy niż pojemność doniczki, w której była prowadzona tuja.

Bardzo ważne jest dbanie o to, aby tuja była dobrze nawadniania. Przelanie rośliny jest mało prawdopodobne, ponieważ jej system korzeniowy jest dość płytki i lubi wysoką wilgotność. Dlatego szmaragdy świetnie radzą sobie w glebie zmieszanej z gliną. Obfite podlewanie jest szczególnie istotne w okresach suszy i upałów.

Po posadzeniu rośliny dobrze będzie zastosować naturalną ściółkę w postaci zmielonej kory, jednak zwolennicy żwirów i grysów także nie muszą z nich rezygnować. Liczy się to, aby dokładnie przykryć ziemię w bliskim sąsiedztwie tui ponieważ jej korzonki mają tendencję do wystawania ponad poziom gruntu i mogą się niepotrzebnie przesuszać.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Należy przy tym pamiętać, że pierwsze cięcie można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy roślina osiągnie około 1,5 metra wysokości. Wówczas można skrócić jej czubek, dzięki czemu tuja będzie się lepiej rozkrzewiać i w końcu stworzy gęsty, szczelny żywopłot.

Rada

Tuje szmaragd, z uwagi na ich wąską konstrukcję, najlepiej jest sadzić w bliskiej odległości – co około 40-50 centymetrów.

Tuja szmaragd to wdzięczna i mało kłopotliwa roślina. Jeśli nie przeszkadza Ci to, że jest mało oryginalna i prawdopodobnie gości w ogrodach wszystkich sąsiadów, wybierz ją na swój żywopłot.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie