Złe samopoczucie w ciąży? Co jest tego przyczyną i kiedy miną objawy?

Maciej Piwowski
17.04.2017

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. To tłumaczy, dlaczego od dłuższego czasu czujesz się fatalnie i nie możesz wrócić do równowagi. Miewasz napady głodu, ale po zjedzeniu posiłku natychmiast biegniesz do toalety. Podniesienie się z łóżka sprawia Ci ogromną trudność, nie mówiąc już o skupieniu się na pracy. Spokojnie – to zupełnie normalne objawy. Złe samopoczucie w ciąży towarzyszy zdecydowanej większości kobiet. Przeczytaj, jak długo będziesz się z tym zmagać.

Nudności

To chyba najbardziej znamienny objaw ciąży. Co ciekawe nudności nie towarzyszą każdej kobiecie spodziewającej się dziecka – statystycznie dotyczy to co drugiej ciężarnej. Jeśli bez przerwy jest Ci niedobrze, to musisz uzbroić się w cierpliwość – objawy powinny minąć po 12. tygodniu ciąży. Jeśli jest inaczej, zgłoś się do lekarza, szczególnie w sytuacji, gdy mocno tracisz na wadze, a wymioty pojawiają się kilka razy dziennie.

Sposobem na ograniczenie nudności jest zmiana diety. Rano jak najszybciej zjedz posiłek – może to być np. banan lub suchar. Pij bardzo duże ilości wody mineralnej. Dobrym pomysłem będzie dodawanie do wody imbiru, który działa przeciwwymiotnie.

Ciągłe zmęczenie

Nie dziw się, że jesteś chronicznie zmęczona i niewyspana. To zupełnie normalny objaw ciąży. Rozwój płodu jest dla organizmu ogromnym wysiłkiem, porównywanym do tego, jaki serwuje sobie zawodowy sportowiec podczas treningu. Masz prawo być niewyspana, nie mieć ochoty na żadną aktywność. Te objawy powinny ustąpić w drugim trymestrze ciąży. Jeśli jednak zmęczeniu towarzyszą omdlenia i duszności, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym – może to być oznaka anemii.

Na walkę ze zmęczeniem w czasie ciąży nie ma w 100% skutecznej recepty. Powinnaś jak najwięcej wypoczywać, pozwalać sobie na drzemki w ciągu dnia, nawet będąc w pracy. Jeśli to konieczne, poproś o kilkutygodniowe zwolnienie lekarskie lub weź urlop. Chodź spać wcześniej niż zwykle, nie zabieraj pracy do domu.

Duszności

Duszności to typowa dolegliwość w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Przyczyną są obrzmiałe ścianki naczyń krwionośnych. Pod koniec ciąży macica mocno uciska przeponę, co także utrudnia oddychanie. Objawy te są szczególnie dokuczliwe latem. Generalnie nie ma się czym martwić, o ile dusznościom nie towarzyszy sinienie ust i koniuszków palców, przyspieszony oddech i ból w klatce piersiowej. Jeśli zauważysz takie objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Aby ograniczyć duszności staraj się dużo wypoczywać w odpowiednio nawilżonych pomieszczeniach. Nie forsuj się, szczególnie w ostatnim okresie ciąży. Staraj się zdrowo odżywiać, aby zbytnio nie przytyć – duża nadwaga będzie wzmagać objawy.

Wymienione dolegliwości mają to do siebie, że ustępują samoistnie i nie trzeba się nimi przesadnie przejmować. Jeśli jednak cokolwiek Cię niepokoi, nie wahaj się pójść na konsultację lekarską lub skorzystaj z portalu świadczącego usługi telekonsultacji medycznych, za pomocą którego możesz otrzymać recepte online.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie