Jaki laktator wybrać - ręczny czy elektryczny?

Jerzy Biernacki
31.08.2017

Dobry laktator może stać się bardzo dobrym przyjacielem karmiącej mamy. Pomoże nie tylko w nawałach pokarmu, ale też rozkręcić laktację, gdy z powodu wcześniactwa lub choroby dziecko musi dłużej zostać w szpitalu. Wiele mam zadaje sobie jednak pytanie, jaki sprzęt wybrać – ręczny czy elektryczny? Cóż, wszystko zależy od potrzeb i zasobności portfela. Podopowiadamy na co zwracać uwagę przy zakupie tego sprzętu.

Kiedy laktator jest niezbędny

Odciągacz pokarmu może uratować karmienie piersią. Jeśli po porodzie albo później pojawiają się problemy, laktator może okazać się sprzętem absolutnie niezbędnym. Na pewno przyda się w następujących sytuacjach:

  • nawał pokarmu – zwykle występuje między 2 a 6 dobą po porodzie. Wówczas piersi stają się obrzmiałe, pełne i ciepłe. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze dobrze uchwycić piersi, mogą pojawić się kłopoty w postaci zastoju a nawet zapalenia sutka. I właśnie wtedy laktator jest niezbędny. Mama powinna odciągnąć niewielką ilość mleka, by poczuć ulgę a maluch mógł spokojnie złapać pierś. 
  • niedobór pokarmu -  czasami zdarza się, że mleka jest po prostu za mało. Najczęściej dzieje się tak, gdy dziecko nie potrafi prawidłowo ssać, co w konsekwencji prowadzi do zbyt małej produkcji pokarmu. Odciągacz używany kilka razy dziennie pozwoli laktację rozbudzić i niejednokrotnie uratować karmienie piersią.
  • poranione brodawki – czasami ból spowodowany pęknięciem delikatnej skóry jest tak duży, że uniemożliwia karmienie. Wówczas można odciągać pokarm i podawać dziecku w butelce.
  • pobyt dziecka w szpitalu – jeśli maluch urodzi się przedwcześnie albo jest chory i musi pozostać na oddziale neonatologii, mama może odciągać pokarm w domu i zawozić do szpitala.

Laktator ręczny

Wybór laktatora zależy od kilku czynników – jak często planujemy odciągać pokarm, rodzaju problemu z laktacją czy wreszcie zasobności portfela. Dobre odciągacze elektryczne są nawet kilkukrotnie droższe od ręcznych.

Laktator ręczny warto wybrać, jeśli nie masz dużych problemów z laktacją i planujesz odciągać pokarm okazjonalnie, np. po to by wyjść na kilka godzin z domu a dziecko zostawić pod opieką taty czy babci.

Ręczny sprzęt spokojnie poradzi sobie także w szpitalu z odciąganiem niewielkiej ilości pokarmu podczas nawału. Pracuje dyskretnie i cicho, no i nie wymaga użycia prądu. Do tego jest tani i zazwyczaj łatwy w czyszczeniu.

Ręczny laktator ma też oczywiście swoje wady. Raczej nie sprawdzi się podczas poważniejszych problemów, takich jak zastój pokarmu, jego brak albo zapalenie sutka. Wówczas odciąganie wymaga więcej pracy i siły w pompowaniu, co przy ręcznym sprzęcie może być bardzo kłopotliwe.

Laktator elektryczny

Elektryczny odciągacz to już znacznie większe obciążenie dla domowego budżetu. Dobry sprzęt kosztuje nawet kilkaset złotych, ale wydatek może się opłacić, jeśli problemy z laktacją są poważne. Laktator elektryczny odciąga pokarm szybko i efektywnie, więc sprawdzi się zarówno podczas zastoju, jak i zaniku pokarmu. Warto pamiętać, że dzięki determinacji mamy laktację można przywrócić nawet po wielu dniach czy tygodniach od jej ustania.

Elektryczny odciągacz stanie się też sprzymierzeńcem, gdy mama wraca do pracy a nadal chce karmić swojego malucha. Pokarm można odciągać nawet w dużych ilościach i w specjalnych pojemnikach przechowywać w zamrażarce.

Elektryczny laktator ma regulację siły działannia i naśladuje rytm ssania dziecka, dzięki czemu ściąganie pokarmu jest bardziej efektywne. Dodatkowo głębokie ruchy stymulują produkcję mleka. Sprzęt ma też jednak swoje minusy – jest głośniejszy i cięższy, niż odciągacz ręczny, no i wymaga zasilania elektrycznego.

Dobry laktator to świetny prezent dla młodej mamy. Może pomóc przezwyciężyć początkowe problemy z laktacją i sprawić, że karmienie piersią stanie się łatwe i przyjemne, a przecież nie ma nic cenniejszego dla maluszka, niż mleko mamy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie