Niewinne pluszaki mogą być niebezpieczne dla Twojego dziecka!

Jerzy Biernacki
05.02.2018

Kupujesz dziecku pluszowe zabawki? No pewnie, robi tak każda z nas. Nie ma przecież większego przyjaciela dla malucha, niż słodki miś, króliczek czy koala, którego można przytulać, gdy jest smutno lub strasznie. Powinnaś jednak wiedzieć, że pluszaki mogą być niebezpieczne dla Twojego dziecka. Jak to możliwe? Przeczytaj.

Kontrowersyjna kampania w Norwegii

W Norwegii jakiś czas temu została zorganizowana kampania, która miała na celu uświadomienie rodzicom, jak wielkie zagrożenie niosą ze sobą pluszowe zabawki. Kontrowersje wzbudziła jednak forma tej akcji.

Na plakatach przedstawiono bowiem pluszowego misia przebranego za Hitlera, Kim Dzong-Una oraz Kaddafiego – jednych z największych zbrodniarzy w historii świata. Mocny przekaz nie każdemu przypadł do gustu, ale kampania przyniosła skutek. Na całym świecie zaczęto mówić o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą pluszaki.

O co chodzi?

Oczywiście o kurz, który z łatwością zbiera się na pluszowych zabawkach. Lawinowo rośnie liczba małych alergików i astmatyków, a za jeden z powodów niektórzy lekarze wskazują właśnie pluszaki. Same zabawki nie są oczywiście szczególnie groźne. Problem stanowi natomiast niedostateczna dbałość o ich czystość.

Przypomnij sobie, kiedy po raz ostatni prałaś pluszowe zabawki swojego dziecka? Było to dość dawno, prawda? Przez to zaniedbanie narażasz pociechę na ryzyko alergii. Kurz to przede wszystkim zbiorowisko roztoczy, czyli bardzo silnych alergenów. Jeśli dziecko ma z nimi częsty kontakt, mogą wystąpić u niego objawy alergii. Bagatelizowanie psikania i kataru może natomiast spowodować rozwinięcie się groźnej choroby, czyli astmy.

Jak rozwiązać kwestię pluszaków?

Przede wszystkim musisz regularnie prać zabawki – najlepiej w temperaturze 60° Celsjusza i wyższej (giną w niej roztocza). Możesz również stosować specjalne preparaty chemiczne, które nie tylko zabijają alergeny, ale też zabezpieczają przed nimi na kilka miesięcy. Pamiętaj przy tym, by spryskać także inne popularne źródła roztoczy, czyli materac, dywan, zasłony oraz narzutę na łóżko.

Na dłuższą metę staraj się natomiast ograniczać kontakt dziecka z pluszowymi zabawkami. Nie są one szczególnie kreatywne, dlatego w miarę możliwości podsuwaj pociesze inne przedmioty. Porozmawiaj też z rodziną i znajomymi, aby nie kupowali pluszaków na prezent. Jeśli natomiast Twoje dziecko ma już kilka pluszowych zabawek, zostaw jedną i resztę schowaj. Co jakiś czas dokonuj wymiany. Dzięki temu pociecha nie będzie się tak szybko nudzić zabawką.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie