Rozwój dziecka i jego wspomaganie: 3-6 miesiecy

Mateusz Nowak
29.06.2015

Dziecko 3- 6 miesięcy

Sztuka siadania i zabawy interaktywnej

Uważamy się już za doświadczonych rodziców, po pierwszych trzech miesiącach nie wysypania, stresu, ogólnego zmęczenia, wydaje się nam że zaczynamy panować nad sytuacją jaką jest rodzicielstwo. Lecz tutaj nie ma innej możliwości niż przejść przez to samemu.

Nasza podręcznikowa wiedza to jedno a codzienne życie i niezliczona ilość niespodzianek to drugie. Zatem w tym okresie najlepsze co możemy zrobić to od obserwacji przejść do bardziej świadomego bycia z dzieckiem.

Nie możemy zwracać uwagi na wszystkie rady, nie jesteśmy super w oczach naszych sąsiadów, to nic, teściowa przypomina że w wieku 5 miesięcy jej syn mówił pełnymi zdaniami i siusiał do nocnika.

Zachowujemy spokój, z uśmiechem lub bez wysłuchujemy i grzecznie informujemy, że to nasze dziecko. Nie zerkamy też non stop do siatki centylowej czy innej literatury fachowej, warto wiedzieć co nasze dziecko powinno umieć już zrobić lecz pamiętajmy, że w każdej informacji podane są „widełki“ wieku w którym dziecko przyswaja nowe umiejętności.

O tym, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie wiemy lecz pamiętajmy o tym,  że tylko bardzo duże odchylenia od normy powinny nas zaniepokoić.Teraz przychodzi okres, gdy codziennie nasza pociecha jest w stanie zaskoczyć nas czymś zupełnie nowym.

Teraz powinniśmy świadomie pomagać i wspierać nasze coraz większe maleństwo w rozwoju.Gdy dziecko przestało być noworodkiem, w oczach świeżo upieczonych rodziców staje się niemal dorosłe. Nie trzeba trzymać mu główki, wydaje się już „takie duże“, nie mamy już obaw jak włożyć śpioszek, a kaftanik możemy zapiąć z zamkniętymi oczami o trzeciej nad ranem.

W okresie od urodzenia do trzech miesięcy, jako rodzice nauczyliśmy się bardzo dużo, rozróżniamy płacz dziecka, uregulowaliśmy plan dnia, pojawiło się nowe słowo – rutyna.Rutyna – może nam bardzo pomóc ale może również zamknąć wiele drzwi do rozwoju naszego dziecka.

Pamiętajmy, że czym innym jest rutynowe zmienianie pieluch a czym innym rutynowe zabawy z dzieckiem. To pierwsze oszczędzi nam wiele czasu, to drugie nie będzie stymulować rozwoju dziecka.Nasze dziecko jest coraz bardziej ciekawe świata, już nie zawsze śpi na spacerach, a my dostrzegamy jak zmieniają się jego, jej potrzeby.Zabawa interaktywna to na przykład gilgotki, przy okazji możemy wymasować stopy naszemu szkrabowi.

Starajmy łączyć przyjemne z pożytecznym – jeżeli dziecko wymaga jakiegoś masażu leczniczego spróbujmy zrobić z tego ciekawy element dnia, rozmawiajmy z dzieckiem na spacerach. Wskazywane i nazywane po raz „enty“ przedmioty staną się dla dziecka znajome.

W tym okresie pamiętajmy, że dzięki powtarzaniu znanych dziecku schematów, układów zyskuje ono poczucie bezpieczeństwa. Nie zależnie czy jest to ubieranie zielonej bluzki przed karmieniem butelką, gilgotanie stóp przed spacerem czy puszczanie zawsze tej samej płyty „na dobranoc“ dziecko zyskuje poczucie pewności.

Usystematyzowany dzień pozwoli również rodzicom przewidzieć zachowania dziecka, oddzielenie czasu zabawy od czasu odpoczynku jest ważne zarówno dla dziecka – wyciszenie, sen jak i dla rodzica – czas „wolny“.

Zatem gdy nasza pociecha zaśnie nie rzucajmy się do prasowania ubranek lecz wypijmy spokojnie herbatę,  nic się nie stanie jak wyjdziemy na spacer 10 minut później jeżeli dzięki temu skończymy czytać książkę.Istnieje wiele różnych tabel, wykresów przedstawiających co dziecko na danym etapie rozwoju powinna już umieć.

Należy podkreślić, że zawsze są to orientacyjne dane, które rodzicom czy opiekunom pozwalają zorientować się w rozwoju dziecka.

Jedną z takich tabeli jest ta przygotowana przez Penny Tassoni i Kate Beith („Diploma in Child Care and Education“, Heinemann Educational Publishers, Oxford, 2002).

Dziecko w wieku od 3 do 6 miesięcy:

    *Dziecko z radością unosi główkę,
    *Dziecko unosi tułów na rękach by widzieć więcej,
    *Przez chwilę udaje się dziecku utrzymać grzechotkę w ręku,
    *Powoli zdaje sobie sprawę, że jego palce u rąk należą do niego, zaczyna się nimi bawić,
    *Rozpoznaje dźwięki związane z rutynowymi czynnościami w czasie dnia,
    *Wydaje dźwięki, zaczyna prowadzić „konwersację“ z otoczeniem.

Rola Rodziców i opiekunów:

    *Rutyna zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa,
    *Ważne jest by z dzieckiem rozmawiać, gdy dziecko wydaje różne odgłosy słuchać go i potem znowu „rozmawiać“.

Wczesna edukacja:

    * Warto eksperymentować z różnymi dźwiękami, fakturami materiałów – dziecko w ten sposób poznaje świat,
    *Trzymając miękką piłkę umożliwiamy dziecku kopanie w nią – ćwiczy swoje nogi i świetnie się przy tym bawi,
    *Dziecko zaczyna bawić się samo grzechotkami,
    * Od 3 miesiąca dziecko lubi spędzać czas na matach edukacyjnych, wykorzystuje już umieszczone na nich zabawki, ćwiczy wtedy koordynację ruchów,
    *Dziecko będzie zafascynowane bańkami mydlanymi (pamiętać należy by nie puszczać ich blisko twarzy dziecka).

 

Tekst zamieszczamy dzięki uprzejmości http://www.wczesnaedukacja.com  za zgodą autorów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie