Stosujesz antykoncepcję hormonalną? Pamiętaj o regularnym wykonywaniu tych 7 badań

Piotr Kowalczyk
16.01.2017

Tabletki hormonalne są obecnie najpopularniejszą metodą antykoncepcji stosowaną przez kobiety. Daje ona bardzo dużą pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia, choć u wielu pań może także wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne. Dlatego tak ważne jest, aby w okresie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej regularnie się badać. Przeczytaj, jakich 7 badań warto wykonywać.

  1. Morfologia – wykonuj ją minimum raz w roku, ponieważ przyjmowanie niektórych tabletek hormonalnych zwiększa poziom estrogenów, a to z kolei przekłada się na wzrost liczby płytek krwi. Ich nadmiar może prowadzić do zakrzepicy.
  2. Badanie enzymów wątrobowych i bilirubiny – to badanie pozwala określić, w jakiej kondycji jest Twoja wątroba. Wiele tabletek antykoncepcyjnych znacznie obciąża ten organ, a jego nieprawidłowe działanie jest śmiertelnie groźne dla organizmu.
  3. Cholesterol – kontroluj jego poziom, ponieważ antykoncepcja hormonalna czasami prowadzi do wzrostu tzw. złego cholesterolu (LDL) i spadku dobrego (HDL). Jak pewnie wiesz nadmiar cholesterolu skutkuje rozwojem miażdżycy.
  4. Cytologia – choć wielu lekarzy twierdzi, że przyjmowanie antykoncepcji nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, to jednak przeważa opinia, że tabletki hormonalne mają na to pewien wpływ. Dlatego minimum raz w roku wykonuj cytologię, aby spać spokojnie.
  5. USG jajników – proste badanie, które pozwala określić, czy przypadkiem nie dochodzi do rozwoju torbieli czynnościowych jajników, czyli choroby wywoływanej przez niektóre rodzaje tabletek hormonalnych. USG najlepiej jest powtarzać co pół roku.
  6. USG piersi  - wpływ antykoncepcji hormonalnej na możliwość wystąpienia nowotworu piersi budzi ogromne kontrowersje, ale faktem jest, że kobiety, które zaczęły przyjmować tabletki przed 25. rokiem życia i robiły to przez co najmniej 10 lat, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Mammografię wykonuj więc minimum raz na 2 lata.
  7. Ciśnienie krwi – kup sobie domowy ciśnieniomierz i regularnie, nawet co 2 tygodnie, mierz ciśnienie krwi. Dlaczego? Ponieważ u wielu kobiet terapia hormonalna powoduje znaczny wzrost ciśnienia tętniczego, co może prowadzić nawet do zachorowania na nadciśnienie.

Wykonywanie tych badań nie jest szczególnie uciążliwe, dlatego nie bagatelizuj naszych porad i zadbaj o swoje bezpieczeństwo, szczególnie jeśli przyjmujesz antykoncepcję od wielu lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie