Twoje dziecko też ma trampolinę? Uważaj na nie!

Antoni Kwapisz
31.08.2017

Ogrodowa trampolina to jeden z największych hitów ostatnich lat i obowiązkowy prezent na liście dziadków i rodziców chcących sprawić przyjemność maluchowi. Z pozoru niewinne urządzenie daje wiele radości, ale jest też potencjalnie bardzo niebezpieczne. Jeśli nie chcesz narazić swojego dziecka na poważną kontuzję, przeczytaj nasz poradnik.

Czym może grozić skakanie na trampolinie?

Przede wszystkim kontuzjami kończyn. W Niemczech przeprowadzono badania, z których wynika, że w ciągu 15 lat liczba dzieci na oddziałach ortopedycznych, które uległy wypadkowi na trampolinie, wzrosła – uwaga – trzykrotnie!

Najczęściej maluchy łamią sobie ręce i nogi. Dochodzi też do wybić barków, złamań i pęknięć obojczyka, a w skrajnych przypadkach do groźnych urazów głowy i wstrząśnienia mózgu. Rodzice muszą zdać sobie sprawę, że trampolina jest urządzeniem dość niebezpiecznym, dlatego niedopuszczalne jest zostawianie malucha bez nadzoru.

Jedna trampolina – jedno dziecko

Na rynku bez problemu można znaleźć trampoliny, które zdaniem producenta są przeznaczone dla 2 i więcej osób. Równoczesna zabawa daje sporo frajdy, ale lekarze podkreślają, że jest bardzo niebezpieczna. To właśnie w takich sytuacjach najczęściej dochodzi do groźnych wypadków.

W miarę bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup trampoliny wyposażone w specjalne szelki, dzięki którym dzieci nie wpadają na siebie i zachowują dystans między sobą. Jednak takie urządzenia są też wyraźnie droższe i w Polsce nie cieszą się dużą popularnością.

Jeśli trampolina, to tylko dobrze wykonana

Polski rynek jest zalany trampolinami ogrodowymi. Niestety, większość z nich nie spełnia rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Rodzice kupują je, bo albo nie mają świadomości, że jest to urządzenie mogące wyrządzić dziecku krzywdę, albo kierują się wyłącznie niską ceną.

Wybierając trampolinę koniecznie zwróć uwagę, czy posiada ona solidną podstawę. Ważne są wszelkie osłony, jak siatka zabezpieczająca przed wypadnięciem oraz mata chroniąca przed skaleczeniem się o sprężyny. Istotnym dodatkiem jest również mocowanie podstawy do podłoża.

Trampolina dla dziecka nie powinna być też zbyt wysoka. Owszem, daje więcej frajdy ze skakania, ale grozi także niebezpiecznym upadkiem, który może się skończyć dotkliwym poobijaniem lub nawet uszkodzeniem ciała.

Nigdy bez nadzoru!

Najważniejsza zasada, którą po prostu muszą się kierować rodzice, brzmi: dziecko nigdy nie bawi się na trampolinie bez nadzoru kogoś dorosłego! Rodzic, dziadek czy ktokolwiek inny ma możliwość szybkiego zareagowania w razie wypadku lub powstrzymania dziecka przed zbyt odważnym korzystaniem z trampoliny.

Pamiętaj również, aby po zimie dokładnie sprawdzić stan trampoliny. Jeśli zauważysz jakieś przetarcia, pęknięcia czy niestabilność konstrukcji, nie pozwól dziecku korzystać z urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie