Laktator elektryczny – warto mieć!

Piotr Kowalczyk
04.10.2016

By ulżyć obolałym od nadmiaru mleka piersiom. By móc wrócić do pracy zawodowej. By poświęcić sobie trochę czasu, a może maluch po prostu nie chce ssać? Powodów, dla których odciąganie mleka z piersi może być dobrym rozwiązaniem, jest o wiele więcej – to indywidualna sprawa. Początkowo może wydawać się to trudne, ale z czasem problemy powinny ustąpić. Warto pomóc sobie np. laktatorem elektrycznym.

Zalety laktatora elektrycznego

Laktator elektryczny zalecany jest na początek przygody z odciąganiem mleka dlatego, że korzystanie z takie sprzętu jest prostsze, niż w przypadku manualnego urządzenia. Wystarczy umyć ręce, rozsiąść się w fotelu i opcjonalnie puścić w tle relaksującą muzykę. Jeszcze kilka kliknięć – a dalej wszystko będzie się działo automatycznie.

Co ważne, w nowoczesnych przyrządach, można samodzielnie regulować siłę ssania. Taki sprzęt pracuje również w kilku różnych trybach, co ma imitować zachowanie dziecka przy piersi i tym samym pobudzać laktację. Z kolei miękkie nakładki będą delikatnie masować skórę, co przynosi ulgę napuchniętym i zapracowanym piesiom.

Nie można zapomnieć także o gadżetach, które posiada nowoczesny laktator elektryczny. Taki sprzęt sprzedawany jest zazwyczaj w komplecie razem z etui, co ułatwia transport i przechowywanie urządzenia. Dodatkowo w do zestawu można otrzymać także butelki do karmienia, smoczki, wkładki laktacyjne czy nawet porządny sterylizator. To w końcu akcesoria, które trzeba będzie kupić – dobrze więc jeśli zostaną zawarte w zestawie. Dzięki temu mama ma gwarancję, że wszystkie części do siebie pasują.

Przechowywanie mleka z piersi

Jeśli odciągnęłaś więcej pokarmu niż potrzeba, to nie martw się – nic nie musi się zmarnować. Mleko z piersi możesz zamrozić. Odpowiednie będą do tego jednorazowe woreczki na pokarm lub silikonowe uszczelniane butelki. Pamiętaj: pojemniki muszą być sterylne, inaczej maluch może się pochorować.

Pokarm najlepiej jest rozmrażać w kolejności mrożenia, dlatego przed schowaniem mleka do zamrażarki dobrze jest nakleić naklejkę z datą odciągnięcia. To sprawdzony sposób na uniknięcie pomyłki. Chcąc odmrozić mleko, możesz je zostawić w lodówce na 24 godziny lub użyć podgrzewacza. Nie korzystaj z kuchenki mikrofalowej, ponieważ ta grzeje pokarm nierównomiernie, przez co mleko traci wartościowe składniki odżywcze.

Nie zapomnij także o tym, że raz rozmrożonego pokarmu nie wolno zamrażać ponownie.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie