Czego nie można myć w zmywarce? 6 przedmiotów, o których pewnie zdarzyło Ci się zapomnieć

Wyobrażasz sobie życie bez zmywarki? Byłoby trudno. Jednak to urządzenie nie wyręczy Cię we wszystkim. Są takie naczynia, których absolutnie nie wolno myć w zmywarce – nie tylko z uwagi na ryzyko awarii sprzętu, ale też zniszczenia mytych przedmiotów. Poznaj listę 6 takich rzeczy i nigdy więcej nie wkładaj ich do zmywarki.

  1. Kryształy – masywny, kryształowy wazon, do którego nie można włożyć ręki, aby umyć go od środka. Znasz to? Pewnie, że bardzo kusi, aby dać pole do popisu zmywarce, ale jeśli naprawdę zależy Ci na wyglądzie takiego kryształu, to zrezygnuj z tego pomysłu. Silny detergent w połączeniu z wysoką temperaturą może spowodować, że szkło zajdzie charakterystyczną mleczną mgiełką. Kryształ może się też wypaczyć podczas obijania o inne naczynia.
  2. Żeliwna patelnia – teoretycznie nic nie może się z nią stać, ale w praktyce mycie takiej patelni w zmywarce nie jest dobrym pomysłem. Po kilku próbach możesz zauważyć spore odpryski na powierzchni patelni, które uniemożliwią jej dalsze używanie.
  3. Kubek termiczny – a także termos. To nie są naczynia, które nadają się do mycia w zmywarce. Pod wpływem detergentów i silnego strumienia wody ich powłoki termiczne mogą się zniszczyć. Prawdopodobnie dojdzie też do rozszczelnienia zamknięcia.
  4. Naczynia ręcznie malowane – piękna, babcina zastawa z efektownymi zdobieniami niestety musi być myta ręcznie. W przeciwnym razie możesz się pożegnać z malowidłami (a może o to Ci właśnie chodzi?). Jeśli kupujesz dla siebie nową, elegancką zastawę, to koniecznie sprawdź, czy może być ona myta w zmywarce.
  5. Drewniane łyżki, wałki i inne – w zmywarce absolutnie nie wolno myć elementów drewnianych, ponieważ konsekwencją będzie ich zniszczenie. Pamiętaj, że proces mycia polega na traktowaniu naczyń gorącą wodą i silnym detergentem, a następnie szybkim suszeniu. To spowoduje rozwarstwienie się drewna.
  6. Naczynia teflonowe – czyli głównie patelnie i garnki. Teflonowa powłoka nie jest przeznaczona do mycia w zmywarce, ponieważ w przeciwnym razie na pewno ulegnie uszkodzeniu (najczęściej zarysowaniu). Taka patelnia z przerwaną powłoką teflonową będzie się już nadawać tylko do wyrzucenia.

Jeśli więc chcesz mieć pewność, że dane naczynie nadaje się do mycia w zmywarce, przed zakupem sprawdź, czy na opakowaniu widnieje odpowiedni symbol. Jeśli nie, pozostaje Ci mycie ręczne. Cóż, życie nie jest idealne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.