Nie chcesz płytek na ścianie w kuchni? Poznaj 4 ciekawe alternatywy

Marek Szydełko
28.11.2016

Ściana nad blatem w kuchni = płytki. Takie myślenie powoli odchodzi do lamusa. Coraz częściej zrywamy z tradycją i wybieramy bardziej kreatywne rozwiązania w aranżacji wnętrz. Przestrzeń nad kuchennym blatem można wykończyć na kilka innych sposobów i tym samym wyróżnić swoją kuchnię spośród tysięcy identycznych. Mamy dla Ciebie 4 ciekawe inspiracje.

Dekoracyjna farba

To najprostsze i jednocześnie najtańsze rozwiązanie, które może prezentować się bardzo efektownie. Na rynku jest ogromny wybór farb, które wymagają odpowiednio nakładania, dzięki czemu dają przepiękne efekty kolorystyczne. Farby różnią się fakturą, grubością, odcieniem, dodatkowymi składnikami ozdobnymi (np. brokatem). Można je nakładać pędzlem, wałkiem, nawet gąbką.

Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w kuchni, w której dużo się gotuje – farba szybko zacznie się brudzić (szczególnie tłuszczem), a jej czyszczenie jest czasochłonne i kłopotliwe.

Szklana mozaika

Coś dla tych, którzy chcą połączyć praktyczność z efektownym wyglądem. Szklana mozaika zawsze prezentuje się pięknie, szczególnie w jakimś inspirującym odcieniu. Można ją łatwo umyć, a samo ułożenie nie jest szczególnie trudne (na pewno poradzi sobie z tym każdy fachowiec).

Wada? Cena. Szklane mozaiki wysokiej jakości są dość drogie, dlatego raczej nie stosuje się ich do pokrycia całej ściany wzdłuż blatu kuchennego. Mozaika może być natomiast ciekawym dodatkiem do klasycznych płytek.

Lacobel

Jest to jeden z absolutnych hitów w architekturze wnętrz. Szkło typu lacobel znakomicie sprawdza się w kuchni i jest bardzo chętnie wybierane jako zamiennik zwykłych płytek. Wybór jest ogromny: można zdecydować się na zupełnie gładką taflę lub wybrać coś z ciekawym nadrukiem (także na zamówienie – może to być chociażby zdjęcie rodziny). Szkło jest łatwe w czyszczeniu i bez wątpienia praktyczne.

Minusem także okazuje się być cena, choć biorąc pod uwagę koszt dobrej klasy płytek, to szklana tafla wcale nie wypada tak źle. Oszczędni mogą się natomiast zainteresować zamiennikiem w postaci tafli z plexi.

Cegła

Cegła nie musi być stosowana tylko w kuchniach o rustykalnym charakterze. Ten materiał doskonale koresponduje również w nowoczesnym wystrojem, białymi meblami na wysoki połysk i minimalistycznym designem. Oczywiście najrozsądniejszym wyborem są płytki imitujące wygląd cegły – łatwo się je układa, są tanie i nie powodują drastycznego zmniejszenia powierzchni kuchni.

Minusem cegły (czy jej imitacji) jest natomiast porowata struktura. Oznacza to, że tłuszcz i brud zbierają się we wszystkich możliwych zakamarkach, z których później bardzo trudno jest je usunąć. Trzeba o tym pamiętać.

Jak widzisz wcale nie jesteś skazana na klasyczne płytki. Jeśli marzysz o kuchni o bardzo indywidualnym charakterze, to weź pod uwagę nasze propozycje, uwzględniając jednak nie tylko wygląd, ale też kwestie praktyczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie