Nie wylewaj wody z gotowania ziemniaków! Sprawdź jej zastosowanie

Mateusz Rąbalski
24.04.2017

Co robisz z wodą po ugotowanych ziemniakach? Oczywiście jak większość osób po prostu wylewasz ją do zlewu. Tymczasem okazuje się, że to prawdziwe marnotrawstwo, nie tylko ze względu na tworzenie dodatkowych ścieków. Woda z gotowania ziemniaków zawiera wiele cennych składników, które sprawiają, że można – a nawet powinno się – wykorzystać ją w domu. Jak? Przeczytaj.

Doskonały nawóz roślinny

Woda z gotowania ziemniaków nie jest zwykłym, choć lekko mętnym płynem. W procesie gotowania tych bulwiastych warzyw do wody przedostało się wiele cennych substancji odżywczych, które są niezbędne Twoim roślinom doniczkowym. Wśród tych składników znajdziemy między innymi:

  • Fosfor – bardzo dobrze wpływa na wzrost roślin.
  • Potas – ten pierwiastek bierze udział w procesie fotosyntezy, a także wzmacnia odporność roślin na różne choroby. Ponadto dzięki potasowi rośliny nabierają bardziej intensywnie zielonego koloru liści.
  • Magnez i żelazo – mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.
  • Skrobia – jej wysoka zawartość w ziemi do kwiatów wzmaga rozkrzewianie się roślin i przyspiesza kiełkowanie nasion.

Pamiętaj

Podobne właściwości ma woda z gotowania innych warzyw, jak chociażby marchwi, selera czy po prostu włoszczyzny.

Pewnym zaskoczeniem może być dla Ciebie fakt, że cennym nawozem roślinnym jest woda po gotowaniu ryżu i makaronu, jednak nie mogła zostać wcześniej posolona.

Stosowanie wody po gotowaniu ziemniaków jest bardzo proste

Przed podlaniem kwiatów doniczkowych lub ogrodowych wodą po gotowaniu ziemniaków, musisz ją ostudzić do temperatury pokojowej. Zabieg odżywiania przeprowadzaj raz w tygodniu – to w zupełności wystarczy. Pamiętaj, aby jednocześnie nie stosować innych odżywek, ponieważ może to zaszkodzić roślinom.

Bardzo ważne!

Woda, której używasz do podlewania, musi być wolna od soli. Sól, w nawet niewielkich ilościach, zniszczy kwiaty i inne rośliny. Jeśli więc solisz ziemniaki w trakcie gotowania, takiej wody już później nie użyjesz jako odżywki.

Najlepiej jest podlewać rośliny wodą po ziemniakach na bieżąco, choć możesz ją także zbierać w jakimś naczyniu. Pamiętaj przy tym, aby przed podlaniem kwiatów dokładnie zamieszać stojącą wodę. Zwróć również uwagę, że woda po gotowaniu ziemniaków po kilku dniach zacznie brzydko pachnieć.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie