Kupujesz buty przez internet? Sprawdź, jak prawidłowo mierzyć stopę

Nawet najpiękniejsze buty będą złym wyborem, jeśli nie dobierzemy ich odpowiednio do naszych potrzeb. Niewłaściwy rozmiar jest najczęstszym problemem, z którym przychodzi się borykać osobom kupującym obuwie – zwłaszcza w przypadku zakupów przez internet. Z tego powodu dobrze jest znać kilka sprawdzonych sposobów na to, aby uniknąć rozczarowania niedopasowaniem obuwia do stopy.

Piękne, modne i trwałe markowe buty Royal Point są powodem do dumy. Dla ich posiadacza dodatkowo istotne jest również to, aby były wygodne oraz nie powodowały żadnych otarć, pęcherzy czy po prostu dyskomfortu. Sprawdźmy, jak prawidłowo zmierzyć stopę, jeśli zamierzamy kupić buty online.

Kiedy mierzyć stopę?

Podstawową zasadą mierzenia stopy jest prawidłowy czas pomiaru. Może się zdarzyć, że jeśli stopę zmierzymy rano, to nawet pozornie dobrane do niej buty, będą po prostu niewygodne i zbyt małe. Wynika to z faktu, że rano, po przespanej nocy, stopa jest wypoczęta i nie poddawana rozmaitym przeciążeniom. W trakcie dnia podczas chodzenia zwiększa się nacisk na tkanki, co powoduje delikatną opuchliznę stopy – często pozornie niewidoczną, ale niejako wpływającą na rozmiar obuwia, zwłaszcza przy rozmiarach, które niewiele się od siebie różnią. Z tego powodu obuwie dobrze jest mierzyć przy normalnym trybie życia, w godzinach popołudniowych albo wieczornych. Oczywiście, jeśli pracujemy na zmiany nocne, to poranek też będzie dobrym momentem do zmierzenia stopy – chodzi o to, aby nie była ona specjalnie wypoczęta.

Trzy zasady mierzenia

Najprościej kupić jest buty w przypadku, gdy mamy już obuwie danej marki – w takiej sytuacji kupujemy buty w takim rozmiarze, który nosimy obecnie, jedynie opcjonalnie sprawdzając, czy nie uległy zmienia rozmiary w tabeli. Jeśli pierwszy raz spotykamy się z obuwiem danej marki, mamy dwa rozwiązania, które mogą pomóc. Przede wszystkim jest to pomiar stopy – dobrze jest to zrobić z kimś do pomocy. Na czystej kartce papieru należy postawić stopę w wygodnej pozycji, stojąc prosto. Następnie dobrze jest poprosić kogoś, aby kreską pod kątem prostym zaznaczył, gdzie kończy się palec i pięta. Robimy tak z obiema stopami, porównując rozmiar i wybierając większy. Zależnie od obuwia dodajemy do buta ok. centymetra – zwłaszcza, jeśli ma to być obuwie zimowe. Dla ostatecznej pewności dobrze jest również zmierzyć wkładkę w dotychczas noszonych butach takiego samego rodzaju; dla butów sportowych mierzymy wkładkę z adidasów, a dla botków – z obuwia jesiennego czy zimowego. Następnie wystarczy wymiar porównać z tabelą rozmiarów danej marki.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.