Wielka moda na Facebooku – media społecznościowe pomagają kreować trendy

Mariusz Siwko
18.09.2015

W modzie najważniejsze jest kreowanie trendów. Jednak już od dawna wykracza to poza mówienie ludziom, co powinni nosić. Branża mody ma wpływ na wiele sfer naszego życia – zaczynając od garderoby, poprzez wystrój mieszkania, a na zawartości talerza kończąc. Sama również podąża za obecnymi tendencjami, dlatego nie mogła pozostać obojętna na media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy coraz popularniejszy Snapchat.

Moda tylko dla wybranych

Świat mody od zawsze kojarzył się z luksusem, na który pozwalali sobie nieliczni. Tylko ludzi bogatych było stać, aby co sezon wymieniać garderobę i kupować ubrania od projektantów. Jeszcze kilkanaście lat temu branża mody była zamkniętą społecznością, zarezerwowaną dla elit. Pokazy mody mogli obejrzeć tylko wybrańcy i to projektant decydował o tym, kogo zaprosi. Była to zazwyczaj wąska grupa wpływowych kupców, dziennikarzy i cenionych osób z życia publicznego.

Miłośnicy mody musieli czekać nawet kilka miesięcy, aby obejrzeć relację w pismach branżowych. Jednak była to tylko namiastka całego wydarzenia, bo na pokazy najczęściej nie wpuszczano fotografów. Nadejście nowych mediów, a przede wszystkim Internetu, wiele zmieniło.

Internet, a w szczególności media społecznościowe, dały ludziom głos. Możemy dzielić się swoimi poglądami, zainteresowaniami oraz inspiracjami. A czym jest moda, jak nie wyrażeniem samego siebie? Pokolenia młodych ludzi od lat manifestują swoim wyglądem to, jakiej muzyki słuchają, w co wierzą czy w jakim są nastroju. Domy mody nadal kreują trendy, jednak to internauci zadecydują, co faktycznie będzie modne w danym sezonie. Projektanci nie mogli dłużej ignorować zachodzących zmian.

Klient nasz pan

Dawniej to klienci zabiegali o dostęp do najnowszych kolekcji i z niecierpliwością czekali na oficjalną premierę. Pojawienie się mediów społecznościowych odwróciło role. Teraz to branża mody zabiega o klientów i wychodzi im naprzeciw.

Użytkownicy social media mogą obejrzeć kolekcję w Internecie, a przede wszystkim wyrazić własną opinię na temat marki, porozmawiać z innymi osobami, a nawet nawiązać kontakt z projektantem.

Branża mody początkowo niechętnie podchodziła do mediów społecznościowych. Obawiano się, że będą musieli porzucić luksus na rzecz przeciętności. Jednak okazało się, że jest inaczej. Jak powiedział amerykański projektant Michael Kors: „Nie bylibyśmy światem mody, gdybyśmy przestali chłonąć to, co nowe.”. Media społecznościowe tylko wzmocniły pozycję czołowych domów mody na rynku.

Modowe równouprawnienie

Media społecznościowe sprawiły, że świat mody stał się bardziej demokratyczny. Największe marki docierają do szerokiego grona odbiorców, a nie tylko do uprzywilejowanej grupy. W dobie nowych mediów popularne stały się sklepy sieciowe, które produkują tanią odzież na światową skalę. Pojawia się również wiele niezależnych marek odzieżowych, które dzięki social media mogą szeroko prezentować swoją ofertę.

Poprzez obecność na portalach społecznościowych wielka moda może konkurować z tańszymi markami odzieżowymi. Social media pozwalają budować zaufanie i lojalność klientów. Zadowolony konsument będzie wracał i przyprowadzał nowe osoby.

W czasach dominacji mediów społecznościowych klient, kupując ubrania, szuka w nich pewnej idei i odzwierciedlenia swoich poglądów. Metka już nie ma takiego znaczenia. Media społecznościowe pozwoliły domom mody utrzymać pozycję na rynku, a  nawet zwiększyć sprzedaż. Internet skrócił dystans między markami luksusowymi, a zwykłymi klientami. To bardzo pozytywny wpływ social media na naszą rzeczywistość.

Artykuł dostarczony przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie