Czym kierować się podczas wyboru obrączek?

Marek Szydełko
01.06.2016

Narzeczonych czeka przed ślubem mnóstwo przygotowań, a jedną z najważniejszych kwestii będzie wybór obrączek. Taka biżuteria powinna być trwała – bo przecież będą nosić ją przez całe życie – a także estetyczna. Jak więc wybrać obrączki, aby nie żałować?

Trwałość ma znaczenie

Obrączki to z całą pewnością biżuteria wyjątkowa. Najczęściej małżonkowie nie zdejmują ich wcale, albo bardzo rzadko. W przeciwieństwie do innych ozdób, które są używane okazjonalnie, obrączki powinny więc być bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia czy odkształcenia. Ponieważ samo złoto jest metalem stosunkowo miękkim, konieczne jest wykorzystanie jego stopów, co zagwarantuje odpowiednią wytrzymałość. Obecnie można jednak zamówić obrączki wykonane z platyny, czy tytanu. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje zalety i wady– zarówno tytan, jak i platyna nie wywołują reakcji alergicznych. Tytan jest wytrzymały ale nie twardy, na powierzchni widać ślady „używania”, natomiast platyna próby 950 najpowszechniej używanej jest najmiększym materiałem na obrączki, najmniej wytrzymałym na uszkodzenia Warto wspomnieć tutaj również o białym złocie– złoto z dodatkiem palladu nie wymaga rodowania – jest naturalnie biało szare i dość miękkie, złoto białe z dodatkiem niklu ma kolor lekko słomkowy, wiele firm je roduje poprawiając kolor, choć to tylko atrapa, bo jak każda powłoka galwaniczna z czasem się ściera i wygląda brzydko, dobrą alternatywą dla białego złota niklowego jest po prostu pallad.

Wyjątkowe obrączki, czyli biżuteria personalizowana

Sporną kwestia pozostaje często wygląd obrączek. Z białego, czy żółtego złota, klasyczne, a może ze zdobieniem w postaci szlachetnych kamieni… Duża różnorodność tego typu biżuterii nieco utrudnia wybór, o ile nie pada on na model klasyczny. Podczas poszukiwania obrączek należy się oczywiście kierować ich trwałością, ale niebagatelne znaczenie ma również kwestia estetyki. W końcu będą one symbolem miłości i trwałości związku. Ciekawym pomysłem jest biżuteria spersonalizowana, wykonywana m. in. przez pracownię Inne Obrączki. Każde zamówienie realizowane jest indywidualnie, a narzeczeni mogą zdecydować się na odcisk palców, zapis EKG, czy obrączki z dodatkiem drewna, albo wykonane tradycyjną japońską techniką mokume gane. Oczywiście wewnątrz znajdzie się miejsce na grawerunek z napisem lub rysunkiem.

Co zapewni wygodę i kiedy wybrać się do jubilera?

Ze względu na to, że obrączki noszone będą każdego dnia, konieczne jest wybranie modelu gwarantującego wygodę. Biżuteria nie może spadać, ani uwierać, dlatego należy ją dobrze dopasować – powinna przechodzić z niewielkim oporem przez staw palca, a jednocześnie nie uciskać jego nasady. Łatwiej też będzie wkładać i zdejmować obrączki z soczewką od wewnątrz to ma duże znaczenie tylko dla osób często zdejmujących i  zakładających obrączki (lekarzy, sportowców)  dla osób chcących nosić obrączki stale nie ma to większego znaczenia Do złotnika warto udać się nie później niż trzy miesiące przed ślubem. Dzięki temu zyskamy odpowiednią ilość czasu, aby spokojnie zastanowić się nad wyborem. Trzeba też pamiętać, że o ile najpopularniejsze modele będą dostępne nawet w ciągu doby, to na te zamawiane przyjdzie poczekać nawet kilka tygodni – zwłaszcza, jeśli akurat trwa „sezon ślubny”. Podczas dopasowywania rozmiaru należy wziąć pod uwagę, że wysoka temperatura, ciąża, wysiłek fizyczny, a nawet stres może sprawiać, że palce stają się nieco opuchnięte, co często wprowadza w błąd. Dlatego warto korzystać z usług firm, które gwarantują korektę rozmiarów, a także oferują przymiarkę obrączek w trakcie trwania zamówienia, co zdecydowanie pozwoli uniknąć kłopotów przy zakładaniu obrączek w tym najważniejszym dniu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie