Jak posadzić gości na weselu? Poznaj 5 zasad

Mateusz Rąbalski
30.05.2016

Rozplanowanie ustawienia weselnych stołów i przydzielenie miejsc przy nich gościom to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed Panną Młodą. Często zdarza się, że w rodzinach obojga przyszłych małżonków panują kłótnie i nieporozumienie, wujkowie od lat ze sobą nie rozmawiają, a jedna ciocia pod żadnym pozorem nie chce usiąść obo drugiej. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, aby każdy gość czuł się na weselu komfortowo? Poznaj 5 zasad bezpiecznego sadzania gości przy weselnym stole.

  1. Nie sadzaj obok siebie osób skłóconych i rozwiedzionych – to najważniejsza zasada, a niezastosowanie się do niej to prosta droga do nieprzyjemnych sytuacji i kiepskiej atmosfery podczas wesela. Przed imprezą spróbuj dowiedzieć się, kto z kim jest skonfliktowany i najlepiej posadź takie osoby na dwóch różnych końcach sali. Pamiętaj, że goście powinni siedzieć obok ludzi, których lubią, a nie tych, którzy wywołują u nich negatywne emocje. Nigdy też nie licz na to, że Twoje wesele pogodzi skłóconych członków rodziny!
  2. Wiek i wspólne zainteresowania łaczą – przy planowaniu miejsc warto brać pod uwagę wiek gości. 20-30- latkowie na pewno będą dobrze bawić się w swoim gronie, ale już ze starszymi ciociami czy babciami – niekoniecznie. Gości można też łączyć według ich zainteresowań, choć to już wymaga większego zaangażowania i przeprowadzenia wcześniejszego rozeznania. Jeżeli wśród Twoich weselników są obcokrajowcy, to posadź ich przy stoliku z osobami znającymi języki obce. Dzięki temu będą czuli się swobodniej. Pamiętaj też o jednej bardzo ważnej zasadzie - nigdy nie rozsadzaj małżeństw i par, a kobiet nie sadzaj na krańcach stołów.
  3. Zadbaj o swobodę – stoły powinny być tak ustawione, by każdy z gości miał odpowiednio dużo miejsca i swoją tzw. strefę intymną. Nikt nie lubi jeść przy ciasnych stolikach, zwłaszcza podczas wielogodzinnej imprezy. Poza tym między krzesłami a stolikami powinno być swobodne przejście, tak by każdy z gości mógł wstać bez obijania innych weselników. 
  4. Pamiętaj o dzieciach – wbrew pozorom to bardzo wymagający goście. Starszaki możesz posadzić przy jednym stoliku, dzięki czemu będą miały towarzystwo, a ich rodzice trochę swobody. Z kolei jeśli wśród zaproszonych gości są matki z małymi dziećmi, to pamiętaj, by przy stoliku było odpowiednio dużo miejsca na krzesełko albo wózek. Mama musi mieć swobodny dostęp do malucha, dzięki czemu będzie mogła się nim zajmować i jednocześnie uczestniczyć w przyjęciu. 
  5. Litera U, T albo I – najpopularniejszym sposobem ustawiania stołów jest "podkowa". Para Młoda siedzi na szczycie, dalej świadkowie, rodzice i potem reszta rodziny. Podobne rozwiązanie daje ustawienie w kształcie litery T. Z kolei "I "sprawdzi się najlepiej, jeśli planujesz dużą liczbę gości. W ostatnich latach bardzo popularne są także stoły okrągłe. Para Młoda siedzi razem ze świadkami, tuż obok rodzice, seniorzy i dalej reszta rodziny. Sposób ustawienia stołów w dużej mierze zależy jednak od  możliwości sali, którą wybraliście na swoje przyjęcie, jej układu i wielkości.

Zaplanowanie miejsc przy stołach bywa trudne i wymaga sporo cierpliwości. Jeśli masz wątpliwości, możesz podpytać członków rodziny, z kim chcieliby siedzieć i ewentualnie uwzględnić ich uwagi. Pamietaj jednak, że nie zawsze uda się wszystkich zadowolić. Możesz też w ogóle  nie planować miejsc i pozwolić weselnikom usiąść tam, gdzie sami będą chcieli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie