Biotyna, czyli cudowna substancja na skórę, włosy i paznokcie

Mateusz Rąbalski
24.08.2017

Zdrowa dieta, dobre kosmetyki i konsekwentna pielęgnacja – to „prosty” sposób na to, aby przez lata cieszyć się pięknym wyglądem. Jeśli w Twoim przypadku bywa z tym różnie i notorycznie narzekasz na pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci, to być może Twój organizm cierpi na niedobory biotyny. Ta naturalna substancja jest cudownym lekiem na większość przypadłości związanych z urodą. W których produktach jest jej najwięcej?

Różne nazwy, ta sama substancja

Biotyna jest zaliczana do grona witamin z grupy B i została uszeregowana jako witamina B7. Określa się ją także nazwą witamina H7. To dokładnie ta sama substancja, o której mówi się, że jest tajemnicą naturalnego piękna włosów, skóry i paznokci. Przekonają się o tym wszystkie panie, które cierpią na awitaminozę, czyli niedobory biotyny.

Za awitaminozę odpowiada awidyna, czyli substancja, która tworzy z biotyną nieprzyswajany przez organizm kompleks. Co ciekawe niedobory biotyny są częstą konsekwencją nadmiernego opalania, ponieważ substancja ta jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV.

Objawy niedoborów biotyny

Najbardziej widocznym objawem jest znaczne pogorszenie stanu włosów, które mogą zacząć wypadać garściami, tracić naturalny blask i zmniejszyć swoją objętość. To właśnie włosy jako pierwsze reagują na awitaminozę.

Następnie zmienia się wygląd skóry – z ładnej, miękkiej i promieniejącej cery nic nie zostaje, skóra staje się szara i podrażniona, ma skłonność do alergii i wysypek. Cierpią na tym także paznokcie, które mogą stać się bardziej łamliwe i matowe.

Objawem niedoboru biotyny jest również znaczne pogorszenie nastroju, apatia, zniechęcenie, uczucie ciągłego zmęczenia, rozdrażnienie. U wielu pań obserwuje się cierpnięcie dłoni i uczucie niepokoju, co bywa mylone z jesiennymi stanami depresyjnymi. Właśnie jesienią najczęściej występuje gwałtowny spadek poziomu biotyny w organizmie.

Naturalne źródła witaminy B7

Biotynę można oczywiście znaleźć w wielu dobrych kosmetykach, także przeznaczonych do pielęgnacji włosów (szampony, odżywki), jak i w kremach czy maseczkach. Warto jej jednak poszukać w produktach naturalnych, a wybór jest naprawdę spory.

Bogatym źródłem witaminy H7 jest przede wszystkim żółtko jaja kurzego. Poza tym biotynę znajdziesz w: kalafiorze, ryżu, krabach, migdałach, sardynkach, chudym serze, pomidorach, drożdżach piwnych, soi, podrobach, mleku, rodzynkach czy świeżym grochu.

Pamiętaj!

Przyswajalność biotyny znacznie zmniejszają alkohol, picie dużych ilości wody, jedzenie przetworzonej żywności i... żeńskie hormony. Dlatego awitaminoza zwykle dotyka kobiet.

W przypadku znacznej awitaminozy będziesz musiała ratować się suplementami przepisanymi przez lekarza.

Biotyna to naturalna substancja mająca kolosalny wpływ na wygląd, samopoczucie, ale też prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli więc zauważysz u siebie np. znaczne pogorszenie stanu włosów czy skóry, zanim sięgniesz po drogie kosmetyki wykonaj testy, które dadzą odpowiedź na pytanie, czy przypadkiem nie cierpisz na awitaminozę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie