Bóle stawów – jak sobie z nimi radzić

Mateusz Nowak
09.03.2016

Stawy są strukturami tworzącymi ruchome połączenia pomiędzy kośćmi, umożliwiającymi poruszanie się. Uszkodzenia stawów, spowodowane chorobą lub urazem, mogą ograniczyć swobodę ruchów oraz być źródłem poważnego bólu. Problemy ze stawami mogą być wynikiem wielu stanów patologicznych jak osteoporoza, zapalenie reumatoidalne, zapalenie torebki stawowej, artretyzmu czy nadwyrężenia lub zwichnięcia. Bóle stawów są często spotykanym problemem, zarówno u osób młodych jak i starszych, choć prawdopodobieństwo wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Najpowszechniejszy jest ból stawu kolanowego, po nim równie popularne, są bóle stawu barkowego czy biodrowego. Jednak ból stawów może dotyczyć każdej innej części ciała, w której występują połączenia pomiędzy kośćmi – kostek, stóp czy nawet dłoni. Może mieć różne natężenie – od lekko drażniącego, aż do utrudniającego normalne funkcjonowanie. Bóle mijają czasami po kilku dniach lub tygodniach, ale mogą też trwać znacznie dłużej – nawet kilka miesięcy i wówczas mówimy o formie chronicznej. Jednak nawet krótkotrwały ból może znacznie obniżać jakość życia, więc warto wiedzieć jak mu zaradzić.

Leki na bóle stawów

Na ból łagodny do umiarkowanego, dobrym sposobem są dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Leki te hamują aktywność enzymu cyklooksygenazy, uczestniczącego w produkcji prostaglandyn – związków odpowiedzialnych za  ból i rozwój stanu zapalnego. Do NLPZ należą leki, takie jak: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen czy deksketoprofen. Ten ostatni związek od niedawna dostępny jest  bez recepty. Charakteryzuje się  skutecznym, szybko rozpoczynającym działaniem przeciwbólowym. Deksketoprofen to silna, działająca przeciwbólowo postać prawoskrętna powszechnie stosowanego ketoprofenu. Deksketoprofen możemy stosować w formie tabletek pod nazwą Dexak lub jako granulat do sporządzania roztworu doustnego - Dexak SL

Różne formy leków umożliwiają dopasowanie sposobu podania leku do preferencji i możliwości pacjenta.W przypadku mniej intensywnego bólu stawów, gdy podłożem nie jest stan zapalny, można sięgnąć po paracetamol. Wówczas  należy szczególnie uważać z dawkowaniem, gdyż lek ten łatwo może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby.Zdarza się, że ból jest na tyle silny, że żaden z leków dostępnych bez recepty nie jest w stanie przynieść ulgi lub pojawiają się inne niepokojące objawy jak gorączka czy obrzęk stawu. Wówczas należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę bólu i poprowadzi dalsze leczenie

Sposobem na ból stawów są również środki do miejscowego stosowania jak maści i żele. Popularnym ich składnikiem jest kapsaicyna – substancja pochodzenia naturalnego, znajdowana w papryczkach chili. Pozwala ona poczuć ulgę przy bólu stawów spowodowanych artretyzmem i innymi stanami patologicznymi. Kapsaicyna blokuje substancję P, która uczestniczy w transmisji sygnałów bólu, a dodatkowo zwiększa produkcję endorfin ograniczających jego odczuwanie. Do skutków ubocznych stosowania leków z kapsaicyną należy pieczenie albo kłucie w miejscu stosowania leku.

Inne sposoby na bóle stawów

Oprócz przyjmowania leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, chcąc ograniczyć problemy z bólem stawów lub zapobiec ich nawrotom, warto stosować zalecenia dotyczące stylu życia. Osoby cierpiące na nadwagę powinny pozbyć się zbędnych kilogramów, gdyż zbyt duża masa powoduje zwiększony nacisk na stawy. Każdy kilogram to dodatkowe obciążenie dla nadwyrężonych połączeń kości. Wyliczono, że zrzucenie 4,5 kg wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu o około 20%.

W przypadku stawów ważna jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia wspomagają krążenie dzięki czemu tkanka chrzęstna jest lepiej odżywiona. Ćwiczenia pomagają również zrzucić zbędne kilogramy oraz rozwijać mięśnie. Ich rozwój jest korzystny i zmniejsza nacisk na chore stawy.

Niektóre z badań wskazują również, że glukozamina i chondroityna mogą być pomocne w leczeniu chorób i uszkodzeń stawów.  Obydwa te związki są składnikami naturalnie występującymi w chrząstce stawowej, która amortyzuje nacisk i chroni stawy. Można je znaleźć w rożnego rodzaju suplementach diety wspomagających stawy, najczęściej w postaci tabletek. Nie u wszystkich przyjmowanie tych suplementów jest skuteczne, jednak ze względu na brak skutków ubocznych warto je wypróbować.W niektórych przypadkach leczenie domowe nie przynosi rezultatów i należy udać się do lekarza po odpowiednią pomoc. Nie należy tego lekceważyć, gdyż nieleczone stawy mogą być poważnym problemem zdrowotnym.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie