Chcesz sobie zrobić tatuaż? Przeczytaj, jak o niego dbać!

Krzysztof Jagielski
20.12.2017

Ta moda zdaje się nie mieć końca i coraz więcej osób na ulicach i plażach eksponuje dumę ze swoich tatuaży. Jeśli Ty także od dawna myślisz nad wykonaniem sobie takiej ozdoby, to powinnaś wiedzieć, jak należy prawidłowo dbać o tatuaż. Wszelkie zaniedbania mogą się obrócić przeciwko Tobie i spowodować, że radość ze spełnienia swojego marzenia ustąpi miejsca cierpieniu i walce z problemami zdrowotnymi.

Opatrunek

Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu należy zasłonić to miejsce opatrunkiem – bandażem lub gazikiem z plastrami. Profesjonalny tatuażysta z pewnością będzie o tym pamiętać. Opatrunek chroni otwartą ranę przed bakteriami. Jednak po około 3 godzinach należy go zdjąć, by zapewnić ciału swobodny dostęp powietrza. To przyspieszy gojenie się rany.

Mycie tatuażu

Jest to bardzo ważny element dbania o tatuaż, który minimalizuje ryzyko infekcji. Do mycia tatuażu używaj łagodnego mydła w płynie, a jeszcze lepiej żelu antybakteryjnego. Po skończonym myciu delikatnie wysusz ranę ręcznikiem papierowym lub czystym ręcznikiem bawełnianym (użyj go tylko raz!). Nie pocieraj bolącego miejsca. Mycie tatuażu należy powtarzać 2-3 razy dziennie.

Rada

Jeśli masz wybór, to zdecydowanie zalecamy branie prysznicu zamiast kąpieli w wannie. Tatuaż nie powinien być stale zamoczony w wodzie, ponieważ może to doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Na kąpiel zdecyduj się dopiero po około 3 tygodniach od wizyty w salonie tatuażu.

Co zrobić ze strupami?

Pojawianie się strupów na tatuażu jest zupełnie normalne – to objaw procesu gojenia się rany. Na strupy najlepsze są ciepłe i wilgotne okłady, które należy wykonywać 2-3 razy dziennie po 5 minut. Możesz też zastosować maści lub balsamy nawilżające, ale dopiero po około 4 tygodniach od wykonania tatuażu. Pamiętaj, aby nigdy nie rozdrapywać strupów, bo przy okazji usuniesz też fragmenty tuszu.

Smarowanie rany

Poranioną skórę należy smarować maścią z witaminą A oraz maścią przeciwbakteryjną, co przyspieszy proces gojenia i wyeliminuje ryzyko infekcji. Na wczesnym etapie nie stosuj natomiast żadnych drogeryjnych kosmetyków nawilżających, typu kremy czy balsamy.

Ochrona przed słońcem

Każdy tatuaż, nawet też wykonany kilka lat wcześniej, musi być chroniony przed zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. Prowadzi ono bowiem do jego blaknięcia w wyniku działania promieni ultrafioletowych. Na skórę pokrytą tatuażem nakładaj więc krem z wysokim filtrem, nawet SPF 50. Rób to nie tylko przed pójściem na plażę.

Dbając o swój nowy tatuaż będziesz się długo cieszyć jego intensywnością, a ponadto unikniesz przykrych powikłań związanych z procesem gojenia się skóry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie