Lipoliza

Mariusz Siwko
29.06.2015

LIPOLIZA - nieoperacyjne usuwanie tłuszczu w gabinecie lekarza medycyny estetycznej

Czym jest lipoliza i kiedy się ją stosuje?
Lipoliza jest wykonywana w celu modelowania ciała i sylwetki, redukcji lub likwidacji fałdu tłuszczu na ograniczonym obszarze. Jest to nieinwazyjny zabieg odchudzający, który ma zastosowanie dla tych części ciała jak : podbródek, brzuch, uda, pośladki, kark, pachy czy okolice kolan. Lipoliza iniekcyjna nie jest metodą odchudzającą ani też metodą operacyjnego odsysania tłuszczu, którą jest Liposukcja, a jedynie sposobem na nieoperacyjne, miejscowe usuwanie tłuszczu( modelowanie ciała), dzięki rozpuszczeniu komórek tłuszczowych.

Na czym polega lipoliza?
Polega na podaniu za pomocą zastrzyków bardzo cieniutką igiełką substancji (fosfatydylochaliny) powodującej rozpad komórek tłuszczowych. Komórki tłuszczowe puchną, po czym pękają. Uwolnione z nich tłuszcze przechodzą z krwią to wątroby, gdzie są rozkładane, a następnie wydalane z organizmu.

Wskazanie do lipolizy:
Miejscowe otłuszczenie ciała:
podwójny podbródek (druga broda)
fałd tłuszczowy na brzuchu
tłuszcza na udach (zbyt szerokie uda)
tłuszcz na pośladkach
nadmiar tkanki tłuszczowej na karku tzw. „byczy” kark
tłuszcza wokół pach, ramion
tłuszcz na kolanach (zbyt grube kolana)
zbyt duże „chomiki” policzków

Sposób wykonania zabiegu
Po szczegółowym wywiadzie dotyczącym ogólnego stanu zdrowia lekarz przystąpi do zaznaczenia obszarów ciała które mają być poddane lipolizie, po czym wykonujemy dezynfekcję i znieczulamy miejscowo (krem EMLA). Lekarz podaje w zastrzyku małe depozyty substancji rozpuszczającej tkankę tłuszczową (fosfatydylochaliny).
Pacjenci określają ten zabieg jako mało bolesny. Głównie odczuwają lekkie rozpieranie i szczypanie.

Powikłania po zabiegu
Obrzęk tkanki poddanej leczeniu( związane jest to właśnie z puchnięciem komórek tłuszczowych, które w ten sposób rozpadają się) , zaczerwienienie, czasem krwiaczki( zasinienia) po wkłuciach które ustępują w przeciągu kilku dni.
Zalecenia po zabiegu lipolizy
Osobom szczególnie podatnym na wytwarzanie wybroczyn i siniaków na ciele, zaleca się przez zabiegiem lipolizy zrobienie 2-3 zabiegów mezoterapii bezigłowej na bazie leków uszczelniających naczynia krwionośne. Przez kilka dni należy unikać wysiłku fizycznego. Zaleca się także masowanie części ciała poddanych zabiegowi- masaż ułatwia głębsze rozprowadzenie fosfatydylochaliny w tkance tłuszczowej tym samym lepszą jej penetrację w komórki tłuszczowe.

Przeciwwskazania do zabiegu:
ciąża i laktacja
padaczka
zaburzenia krzepnięcia krwi
ciężkie choroby wątroby i nerek
infekcje skóry w miejscu wstrzyknięć
alergia na soję
nadmierna otyłość


Jak często wykonujemy zabieg lipolizy?
Kuracja składa się z kilku zabiegów. Ich liczba jest uzależniona od grubości tkanki tłuszczowej od 2 do 5 zabiegów, średnio co 4-6 tygodni.

Efekt lipolizy
Lipoliza jest jednym z najbardziej skutecznych zabiegów w walce z miejscowym odtłuszczaniem sylwetki. Jest to zabieg idealny dla osób które mają za dużo ciała w niektórych jego miejscach. Uzyskany efekt jest trwały! Mogą być nim gładkie i jędrne pośladki, zmniejszenie obwodu brzucha, wyszczuplenie kolan, czy korekta drugiego podbródka. Mimo lekkiego dyskomfortu trwającego kila dni po zabiegu, wielu pacjentów kontynuuje kurację. Nie należy obawiać się lekkiego bólu i opuchlizny która mija w krótkim czasie i jest niewielką ceną za naprawdę wysoką skuteczność tego zabiegu. Należy jednak pamiętać, że utrzymanie tego efektu zależy od samego pacjenta, jego sposobu odżywiania i aktywności fizycznej.


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie.
Janusz Sędzikowski specjalista chirurg
lekarz medycyny estetycznej
Salon Urody Marzeny Gross

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie