Numery farb do włosów - jak rozumieć oznaczenia, by wybrać odpowiedni odcień?

Mateusz Rąbalski
13.11.2015

Popularność powszechnie dostępnych farb do włosów trwa od kilkudziesięciu lat. Wiele z nich zostało zaprojektowanych tak, by móc używać ich samodzielnie. Aby łatwiej dokonać wyboru odpowiedniego koloru, zorganizowano ogólny system oznaczania barw. Wybór odpowiedniego odcienia leży po stronie klienta, dlatego warto dobrze przemyśleć tę decyzję wcześniej, zanim jeszcze wybierzemy się do drogerii. Spontaniczne zakupy z pewnością mogą przynieść sporą frajdę, ale źle dobrana farba to fakt trudny do odwrócenia. Zatem co oznaczają numery farb do włosów?

System ułatwiający decyzję

Aby ułatwić wybór i nieco usystematyzować produkty dostępne na rynku, opracowano międzynarodową klasyfikację dziesięciu odcieni, która obejmuje całą paletę barw - od najciemniejszych do najjaśniejszych. Warto o tym wiedzieć i zwracać uwagę na oznaczenia. Więcej o numerach farb do włosów przeczytasz na stronie firmy Garnier. Oznaczenia od jednego do dziesięciu odpowiadają kolejno podziałowi na trzy główne grupy: czerń, brąz i blond. I tak numer jeden oznacza czerń, numer dwa delikatną, często połączoną z innym kolorem czerń. Trójka z kolei oznacza bardzo ciemny brąz, czwórka ciemny brąz, a piątka średni brąz. Sześć to już jasny brąz (i jego warianty, np. miedzie). Cyfry od siedmiu do dziesięciu oznaczają paletę blondów - siedem to ciemny blond, osiem oznacza naturalny średni blond, dziewięć jasny, a dziesięć bardzo jasny blond. W każdej grupie odpowiadającej cyfrze mieszczą się oczywiście różne tony w zależności od oferty danej marki. Każda linia farb ma swoje oznaczenia, które w szczegółowy sposób określają miejsce danego odcienia względem innych dostępnych w ramach danej serii.

Uwaga na niejasności

Należy mieć na uwadze, że efekt samej koloryzacji jest w największym stopniu zależny od koloru włosów przed zastosowaniem farby. Czasami niewłaściwie postrzega się rolę farby w kolorze blond, która nie może być przecież stosowana jako produkt rozjaśniający. Aby nadać włosom jaśniejszy kolor, należy uprzednio użyć rozjaśniacza - tylko wtedy stosowanie jasnego odcienia przyniesie oczekiwany efekt. Bez względu na to, jakiego efektu oczekujemy, zawsze musimy się upewnić, że wybrany odcień spełnia nasze oczekiwania po uwzględnieniu koloru włosów przed farbowaniem.

Co jeszcze warto brać pod uwagę podczas wyboru odcienia? Nasze wcześniejsze doświadczenia, naturalny kolor cery i oczu oraz oczywiście upodobania. Chociaż źle dobrany kolor może zmusić do kolejnego farbowania, to nie warto na lata przywiązywać się do jednego odcienia farby. Zmiany, które w nas zachodzą sprawiają, że chcemy wyglądać odpowiednio poważniej, bardziej elegancko, młodziej, a w tym skutecznie może pomóc zmiana - choćby o kilka tonów - koloru włosów.

Wybór farby - podstawa sukcesu

Jeżeli mamy za sobą już doświadczenia z farbowaniem włosów, podczas wyboru farby do nowej koloryzacji warto zastanowić się nad tym, co najbardziej przeszkadzało nam podczas wcześniejszego farbowania. Trwałość koloru, słabe pokrycie siwych włosów, szybkie blaknięcie, matowość włosów - jest sporo grzechów farb do włosów, które należy po prostu… zamieniać na inne. Na rynku istnieje kilkanaście marek proponujących wiele linii farb do włosów, a wśród nich odcienie o różnym charakterze. Każdy sezon przynosi nowe trendy w dziedzinie koloryzacji włosów. Ciekawie jest czasem zainspirować się spojrzeniem projektantów i spróbować czegoś nowego, jednak i w tym temacie warto zachować umiar. Ślepie i bezrefleksyjne podążanie za tym, co obecne jest na pierwszych stronach magazynów może okazać się poważnym niewypałem.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie