Odciski – bolesny problem

Piotr Kowalczyk
31.08.2015

Pojawiają się w uciskanych miejscach, jako bolesne zgrubienie skóry, uniemożliwiają założenie ulubionych butów, a czasem nawet chodzenie. Odciski. Zna je każdy z nas, lecz nie każdy wie, jak skutecznie się ich pozbyć. Najlepsza jest profilaktyka, lecz co zrobić, gdy odcisk już się pojawił?

Skąd ten odcisk?

Odciski stóp możemy podzielić na dwie grupy – są to modzele i nagniotki. Ich przynależność do danej grupy zależy od tego, gdzie się pojawiają. Modzele atakują śródstopie, piętę i powierzchnię pod dużym palcem, natomiast nagniotki palce stóp.

Odcisk to zrogowaciała, zbita skóra będąca reakcją obronną organizmu na ciągły ucisk lub tarcie (skóry o buty, ale również palców o siebie). Jak rozpoznać, z jakim odciskiem mamy do czynienia?

Modzele są płaskie, o żółtym lub szarym kolorze, często skóra wokół nich jest zaczerwieniona. Pojawiają się pod wpływem noszenia źle dobranych butów, ale również nierównomiernego obciążenia czy nieprawidłowego sposobu chodzenia. Nagniotki są małe, mogą być twarde lub miękkie, a łatwo rozpoznać je po rdzeniu, który wygląda jak czop i często uciska zakończenia nerwowe, co powoduje ból.

Skuteczne leczenie

Odciskom zawsze towarzyszy poczucie dyskomfortu i ból. Początkowo piekący, który później zamienia się w ostry i kłujący, często uniemożliwiający chodzenie w obuwiu. Jak szybko rozprawić się z odciskiem? Najlepiej usunąć go jak najszybciej. Wygodnym sposobem jest naklejenie specjalnego plastra, np. Compeed, z dodatkiem substancji zmiękczających i przeciwbólowych. Plaster złagodzi nieprzyjemne dolegliwości i zabezpieczy uszkodzoną skórę. Pomocne są również żele rozmiękczające oraz silikonowe wkładki chroniące uszkodzone miejsce przed dodatkowym tarciem czy uciskiem.

Dlaczego nasza szybka reakcja jest tak ważna? Choć z wyglądu niepozorne, odciski mogą być bardzo groźne. Zaniedbane rozrastają się i wnikają coraz głębiej w kolejne warstwy skóry powodując coraz większy ból. W nieleczonym odcisku może pojawić się stan zapalny, a wtedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Jak zapobiegać odciskom?

W każdej dziedzinie zdrowia najważniejsza jest profilaktyka. Tyczy się to również odcisków. Zadbane, odpowiednio przygotowane stopy unikną tych przykrych dolegliwości.

Warto stosować kąpiele zmiękczające z dodatkiem soli lub olejku, które ułatwią mechaniczne złuszczenie skóry (pilnik, tarka). Po takim zabiegu w stopy wcieramy krem natłuszczający lub złuszczający z mocznikiem.

Uważne dobieranie obuwia i unikanie bardzo wysokich obcasów również pozwoli ustrzec się przed odciskami. Ale jeśli, mimo naszych usilnych starań, odciski wciąż powracają najlepiej skonsultować się z ortopedą lub podologiem – specjalistą od zdrowia stóp, który usunie zmiany, dopasuje specjalne wkładki do butów i doradzi, jakich kosmetyków używać, aby odciski nie przeszkadzały w codziennym życiu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie