Preparaty przeciwzmarszczkowe

Antoni Kwapisz
29.06.2015

Medycyna estetyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W związku z dużą ilością pytań dotyczących zabiegów o wskazania, przeciwwskazania, zalecenia po zabiegu, powikłania. Pragniemy przybliżyć naszym klientom bardziej szczegółowo ten interesujący temat.

Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony preparatom o działaniu przeciwzmarszczkowym, a ściślej wypełniaczom na bazie kwasu hialuronowego.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego

Zasada działania substancji wypełniających jest zupełnie odmienna od botoxu. Są to żele, które wstrzyknięte w dno zmarszczki, fałdu czy zagłębienia powodują wypchnięcie skóry, dając efekt wypełnienia (usunięcia) zmarszczki. Wypełniacze dzielimy na trwałe (dają efekt na około 5 lat) oraz wchłanialne (odwracalne) – efekt utrzymuje się 6 - 25 miesięcy od podania
Najbardziej bezpieczne są wypełniacze wchłaniane, które zawierają kwas hialuronowy, czyli naturalny składnik skóry każdego człowieka.

Zabieg

Preparaty do wypełniania zmarszczek z kwasem hialuronowym mają postać krystaliczną, plastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Podawane są bardzo cienkimi igłami. Skórę znieczulamy zazwyczaj kremem EMLA, co zmniejsza do minimum doznania bólowe. Po wstrzyknięciu żelu w linie zmarszczki lub w usta, preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy, wygładzając zmarszczki lub modelując kontur ust. Zabieg trwa zazwyczaj około 30 minut.

Efekty

Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. Zabieg nie powoduje wyłączenia pacjenta z codziennego życia. Po wstrzyknięciu kwas hialuronowy wchłania się stopniowo, dlatego zabiegi powinny być powtarzane. Czas utrzymywania się efektu jest różny dla poszczególnych preparatów. Preparaty jakościowo dobre utrzymują się w skórze około 12 miesięcy.

Wskazania do zabiegu

Wskazania do zastosowania wypełniaczy są rozmaite a ich lista ciągle rośnie. Podstawowymi wskazaniami są: głębokie fałdy nosowo-wargowe, tzw. bruzdy marionetki zlokalizowane poniżej kącików ust, niesienie kącików ust, powiększenie i poprawa konturu ust, zupełnienie i wygładzenie tzw doliny łez przy dolnych powiekach (cienie pod oczami). Najnowszym wskazaniem dla kwasu hialuronowego jest objętościowa korekcja twarzy.
Dzięki specjalnemu preparatowi o wysokiej objętości (np. Voluma) możemy powiększyć kości policzkowe nadając twarzy smukłości, wyrównać owal twarzy i opadające policzki.

Korzystne połączenie

Należy podkreślić, że zazwyczaj stosujemy połączenie efektu Botoxu i wypełniaczy, co daje rewelacyjne efekty poprawy wyglądu twarzy i wygląda następująco: na pierwszej wizycie korygujemy mimiczne zmarszczki toksyną botulinową, a na kolejnej po 2 tygodniach wstrzykujemy wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego. Naszym nadrzędnym celem nie jest walka z konkretnymi zmarszczkami, ale uzyskanie harmonijnego i naturalnie świeżego wyglądu.

Obecnie, jednoczesne zastosowanie obydwu technik stało się bezpiecznym i skutecznym standardem wykorzystywanym w gabinecie medycyny estetycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie