Brak miesiączki? Co może być tego przyczyną? 7 najczęstszych powodów

Maciej Piwowski
16.01.2017

Regularnie miesiączkująca kobieta uchodzi za okaz zdrowia i ma znacznie ułatwione zadanie w zakresie zaplanowania ciąży. Bywa jednak tak, że nagle wszystko się zmienia. Miesiączka bardzo się spóźnia, a nawet w ogóle się nie pojawia. Czym może to być spowodowane? Poznaj 7 najczęstszych przyczyn.

  1. Jesteś w ciąży – to zdecydowanie najbardziej klasyczny powód braku miesiączki. Pamiętaj, że ciążę można stwierdzić już po 10 dniach od zapłodnienia, dlatego nie bądź zdziwiona, jeśli badania wykażą, że spodziewasz się dziecka.
  2. Zaburzenia hormonalne – najczęstszym zaburzeniem jest zespół policystycznych jajników, który stanowi powszechną chorobę wśród kobiet w wieku rozrodczym. Jest to także jedna z najczęstszych przyczyn bezpłodności i może powodować brak miesiączki. Dlatego jeśli zaobserwujesz brak okresu, szybko zgłoś się do ginekologa.
  3. Nadmierny stres – zbyt często bagatelizujemy wpływ stresu na funkcjonowanie organizmu, tymczasem przedłużające się napięcie nerwowe lub bardzo silne przeżycie emocjonalne może spowodować brak miesiączki czy całkowite rozregulowanie cyklu. Jest na to tylko jedna rada: ogranicz stres.
  4. Zmęczenie – brak miesiączki może mieć związek ze skrajnym wyczerpaniem organizmu, spowodowanym np. długą podróżą i zmianą stref czasowych. Jeśli więc wybierasz się na egzotyczne wakacje na drugi koniec świata, to przygotuj się na to, że Twój cykl może zostać całkowicie rozregulowany.
  5. Intensywne uprawianie sportu – wysiłek fizyczny jest korzystny dla zdrowego organizmu, ale nadmierne katowanie się ćwiczeniami może także wywołać zaburzenia cyklu miesiączkowego, włącznie z zaprzestaniem miesiączkowania. Jest to wyraźny sygnał, że powinnaś nieco zwolnić.
  6. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej – większość kobiet, które stosowały tabletki antykoncepcyjne, po ich odstawieniu narzeka na rozregulowanie cyklu i jest to zupełnie normalne. Organizm musi się bowiem na nowo nauczyć swojej płodności. Zwykle trwa to jeden miesiąc. Jeśli stan ten się przedłuża, skonsultuj się z ginekologiem.
  7. Wczesna menopauza – menopauzę kojarzymy z kobietami w średnim wieku, tymczasem może się ona pojawić nawet u 30-40 letnich pań. Tak zwana wczesna menopauza nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. Wpływ na to mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne oraz styl życia. Objawem wczesnej menopauzy są bardzo nieregularne miesiączki, aż do ich zaniku.

Powodów, dla których nie dostajesz miesiączki, może być oczywiście więcej – wspomnijmy chociażby o drastycznej diecie. W takiej sytuacji dla własnego spokoju udaj się do lekarza i poproś o konsultację – być może nie ma się czym przejmować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie