Choroby zakaźne wieku dziecięcego – dlaczego należy zostać z dzieckiem w domu?

Krzysztof Jagielski
26.01.2017

Pomimo dostępności i skuteczności szczepień, wciąż co sezon prawie każde dziecko „łapie” jedną z chorób zakaźnych. Najczęściej są to zwykłe przeziębienia czy grypa, jednak warto wiedzieć co robić, jeśli nasza pociecha zaraziła się czymś poważniejszym.

Nie każda choroba zakaźna u dziecka wymaga konsultacji lekarza – ze zwykłym przeziębieniem poradzi sobie każda mama. Jednak z uwagi na fakt, że chora pociecha wymaga dużo troski, i tak trzeba się udać do lekarza po ZUS-ZLA na opiekę nad chorym dzieckiem. Na szczęście takie zwolnienie może być wystawione dla rodzica na 60dni w roku, zatem nawet częste choroby u dziecka pozwalają na prawidłową opiekę nad nim. Jest to bardzo dobry system, ponieważ zmusza nawet najbardziej zajęte matki do wizyty u lekarza. Dzięki temu mogą zostać wyłapane pierwsze objawy chorób wymagających bardziej skomplikowanego leczenia. Takimi chorobami mogą być zakażenia bakteryjne, takiej jak angina paciorkowcowa i szkarlatyna u dzieci, czy wirusowe jak choć by mononukleoza zakaźna.

Dlaczego warto zostać z dzieckiem w domu? Po pierwsze ze względów psychologicznych – chore dzieci czują się zagrożone i nie wiedzą dlaczego nie mają na nic siły, boli je brzuszek czy głowa. Opieka matki sprawia, że czują się bezpiecznie. Po drugie, matka na zwolnieniu nie wpadnie na pomysł wysłania jedynie podleczonego dziecka do przedszkola (a jeszcze gorzej, chorego). Nie tylko nie zarazi ono innych dzieci, ale też szybciej wyzdrowieje. Dodatkowo, odpoczynek w łóżku, w cieple i pod stałą obserwacją zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań i pozwala na dostrzeżenie pogorszenia się stanu dziecka. Dzięki temu, jeśli dzieje się coś złego można szybko zareagować i od razu udać się do lekarza.

W przypadku bardzo rzadkich powikłań, niemniej poważnych, szybka reakcja jest najważniejsza. Każda choroba bakteryjna może przebiegać w sposób septyczny – nie zdarza się to często, jednak konieczna jest jak najszybsza hospitalizacja. Bardzo wysoka gorączka lub taka, której nie można zbić lekami, znaczne przyspieszenie oddechu dziecka, bardzo obfite poty, zaburzenia świadomości czy nadmierna senność u dziecka wymagają pilnej konsultacji z lekarzem rodzinnym. Z kolei pojawienie się wybroczyn na kończynach dolnych oznacza, że trzeba jak najszybciej udać się do szpitala.

Ostatnim bardzo ważnym aspektem opieki nad chorym dzieckiem w domu jest pilnowanie przyjmowania leków oraz kontrolowanie gorączki i stopnia nawodnienia dziecka. Zwłaszcza w przypadku potów czy biegunki i wymiotów, należy uważnie obserwować czy dziecko się nie odwadnia, ponieważ dużo łatwiej u nich o to niż u dorosłych. Zatem obserwujemy czy nie ma suchych śluzówek jamy ustnej i oczu, i staramy się przekonać do jak najczęstszego przyjmowania płynów. Bardzo ważne jest, aby podawane płyny nie były słodkie! Cukier sprawia, że woda zamiast wchłaniać się z przewodu pokarmowego do krwi, wpływa do jelit by zmniejszyć w nich za wysoką osmotyczność – sprawia to, że nawadnianie nie jest skuteczne.

Podsumowując, każda pracująca mama ma prawo do zwolnienia w razie choroby dziecka. Można w tym czasie nadrobić zaległości w pracy, które można wykonywać z domu, ale z całą pewnością priorytetem jest pilna obserwacja dziecka.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie