Cierpisz na nadciśnienie? Wyklucz tych 6 produktów ze swojej diety!

Nadciśnienie to bardzo poważny problem naszej cywilizacji. Częściej dotyka panów, ale cierpi na nie także ogromna populacja Polek. Przyczyny? Stres, niska higiena życia, używki, a także niestosowanie się do podstawowych zasad żywieniowych. Bagatelizowanie nadciśnienia może mieć opłakane skutki zdrowotne, dlatego jeśli obserwujesz u siebie podwyższone ciśnienie, zacznij od zmiany nawyków i koniecznie wyklucz ze swojej diety tych 6 produktów.

  1. Alkohol – na pewno słyszałaś, że kieliszek wina do obiadu ma zbawienny wpływ na trawienie i cały organizm. To prawda, ale cierpiąc na nadciśnienie powinnaś znacznie ograniczyć spożycie alkoholu. Zapomnij o słodkich drinkach, piwie, a nawet winie w nadmiernych ilościach. Jeden kieliszek czerwonego wina tygodniowo to górna granica!
  2. Kawa – nie jest dla Ciebie zaskoczeniem, że ten uzależniający napój wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego. Kawa w rozsądnych ilościach raczej Ci nie zaszkodzi, ale jeśli pijesz 3-4 kubki dziennie, to czas najwyższy zmienić zły nawyk. Dobrym pomysłem będzie też zastąpienie klasycznej kawy np. zbożówką lub kawą z buraka, która jest pyszna, a znacznie zdrowsza.
  3. Fast foody – kochasz kebab? Przykro nam – osoby chorujące na nadciśnienie muszą zrezygnować z jedzenia tego typu produktów. Problemem nie jest nawet samo mięso, ale dodatki w postaci tłustych sosów i pszennej bułki. Koniecznie unikaj także gotowych dań z marketów, które zawierają ogromne ilości soli mającej bezpośredni wpływ na wzrost ciśnienia we krwi.
  4. Kiszone warzywa – zaskoczenie? Choć kiszona kapusta czy ogórki kiszone są polecane osobom będącym na diecie niskokalorycznej, to niestety tego typu produkty nie są najlepszym wyborem dla Ciebie. Dlaczego? Ponieważ zawierają duże ilości sodu, a ten pierwiastek ma ogromny wpływ na wzrost ciśnienia we krwi. Oczywiście jeden ogórek kiszony do obiadu nie jest zbrodnią, ale staraj się nie zajadać kiszonkami codziennie.
  5. Tłuste produkty – mowa tutaj nie tylko o mięsach, ale także tłustym nabiale, jak żółty ser, pełnotłuste mleko i wszelkie deserki. Nie rezygnuj całkowicie z produktów zawierających wapń. Wybieraj jednak wersje odtłuszczone, a już szczególnie dobrym wyborem będzie kefir, jogurty naturalne i maślanka.
  6. Słodkie napoje – cola i inne tego typu napoje gazowane składają się głównie z cukru, a ten powoduje wzrost ciśnienia we krwi. Uważaj jednak także na inne, teoretycznie zdrowe napoje, jak np. soki owocowe, które także zawierają dużo cukru i nie są wskazane w diecie osób chorujących na nadciśnienie.

Wykluczenie lub przynajmniej ograniczenie spożycia tych produktów będzie mieć zbawienny wpływ na Twoje ciśnienie i ogólną kondycję organizmu. Już po kilku tygodniach poczujesz się lepiej i przekonasz się, że zdrowa dieta wcale nie musi być wyrzeczeniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.