Cierpisz na nadciśnienie? Wyklucz tych 6 produktów ze swojej diety!

Piotr Kowalczyk
16.05.2017

Nadciśnienie to bardzo poważny problem naszej cywilizacji. Częściej dotyka panów, ale cierpi na nie także ogromna populacja Polek. Przyczyny? Stres, niska higiena życia, używki, a także niestosowanie się do podstawowych zasad żywieniowych. Bagatelizowanie nadciśnienia może mieć opłakane skutki zdrowotne, dlatego jeśli obserwujesz u siebie podwyższone ciśnienie, zacznij od zmiany nawyków i koniecznie wyklucz ze swojej diety tych 6 produktów.

  1. Alkohol – na pewno słyszałaś, że kieliszek wina do obiadu ma zbawienny wpływ na trawienie i cały organizm. To prawda, ale cierpiąc na nadciśnienie powinnaś znacznie ograniczyć spożycie alkoholu. Zapomnij o słodkich drinkach, piwie, a nawet winie w nadmiernych ilościach. Jeden kieliszek czerwonego wina tygodniowo to górna granica!
  2. Kawa – nie jest dla Ciebie zaskoczeniem, że ten uzależniający napój wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego. Kawa w rozsądnych ilościach raczej Ci nie zaszkodzi, ale jeśli pijesz 3-4 kubki dziennie, to czas najwyższy zmienić zły nawyk. Dobrym pomysłem będzie też zastąpienie klasycznej kawy np. zbożówką lub kawą z buraka, która jest pyszna, a znacznie zdrowsza.
  3. Fast foody – kochasz kebab? Przykro nam – osoby chorujące na nadciśnienie muszą zrezygnować z jedzenia tego typu produktów. Problemem nie jest nawet samo mięso, ale dodatki w postaci tłustych sosów i pszennej bułki. Koniecznie unikaj także gotowych dań z marketów, które zawierają ogromne ilości soli mającej bezpośredni wpływ na wzrost ciśnienia we krwi.
  4. Kiszone warzywa – zaskoczenie? Choć kiszona kapusta czy ogórki kiszone są polecane osobom będącym na diecie niskokalorycznej, to niestety tego typu produkty nie są najlepszym wyborem dla Ciebie. Dlaczego? Ponieważ zawierają duże ilości sodu, a ten pierwiastek ma ogromny wpływ na wzrost ciśnienia we krwi. Oczywiście jeden ogórek kiszony do obiadu nie jest zbrodnią, ale staraj się nie zajadać kiszonkami codziennie.
  5. Tłuste produkty – mowa tutaj nie tylko o mięsach, ale także tłustym nabiale, jak żółty ser, pełnotłuste mleko i wszelkie deserki. Nie rezygnuj całkowicie z produktów zawierających wapń. Wybieraj jednak wersje odtłuszczone, a już szczególnie dobrym wyborem będzie kefir, jogurty naturalne i maślanka.
  6. Słodkie napoje – cola i inne tego typu napoje gazowane składają się głównie z cukru, a ten powoduje wzrost ciśnienia we krwi. Uważaj jednak także na inne, teoretycznie zdrowe napoje, jak np. soki owocowe, które także zawierają dużo cukru i nie są wskazane w diecie osób chorujących na nadciśnienie.

Wykluczenie lub przynajmniej ograniczenie spożycia tych produktów będzie mieć zbawienny wpływ na Twoje ciśnienie i ogólną kondycję organizmu. Już po kilku tygodniach poczujesz się lepiej i przekonasz się, że zdrowa dieta wcale nie musi być wyrzeczeniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie