Cytologia – proste badanie ratujące życie

Marek Szydełko
09.05.2016

Rak szyjki macicy, choć najprostszy do zdiagnozowania, jest nowotworem, który zbiera największe żniwo wśród kobiet. Szacuje się, że rocznie odpowiada za śmierć ponad 270 tys. osób na całym świecie. Przyczyną raka szyjki macicy jest najczęściej infekcja wirusem HPV, którym bez szczepienia bardzo łatwo się zarazić. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrycia tego typu nowotworu jest regularne badanie cytologiczne. Jednak pomimo prostoty i łatwej dostępności wiele kobiet wciąż go nie wykonuje.

Co to jest cytologia

Badanie cytologiczne jest techniką polegającą na pobraniu wymazu z narządów rodnych. Materiał pobierany jest zazwyczaj z dwóch miejsc: z tarczy szyjki macicy oraz z głębiej zlokalizowanego kanału szyjki macicy. Wymaz ten zawiera komórki, których morfologia badana jest następnie pod mikroskopem. Obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje cytologii: konwencjonalną oraz jednowarstwową. Coraz większą popularność zyskuje ta ostatnia, ze względu na liczne plusy i wysoką czułość.

Dlaczego warto wybrać cytologię jednowarstwową?

Cytologia konwencjonalna do diagnostyki ginekologicznej została wprowadzona już ponad 60 lat temu. Od lat wykorzystywano ją głównie do badań przesiewowych w celu wykrycia raka szyjki macicy, przez co pomogła uratować życie niejednej kobiecie. Technika ta posiada jednak sporo minusów - dużą liczbę wyników fałszywie ujemnych, a także częstą konieczność powtarzania badania. Przy tej metodzie pobrany wymaz od razu rozprowadzany jest na szkiełku mikroskopowym, przez co otrzymywany preparat często nie jest wystarczająco przejrzysty i należy powtarzać badanie. Cytologia jednowarstwowa jest unowocześnieniem metody konwencjonalnej i rożni się od tej klasycznej lepszą wykrywalnością zmian w nabłonku szyjki macicy. W tym wypadku pobrany wymaz umieszczany jest w specjalnym płynie, który umożliwia komórkom zachowanie kształtu i tak zabezpieczony preparat przekazywany jest do laboratorium diagnostycznego. W przypadku cytologii jednowarstwowej komórki są równomiernie rozprowadzone umożliwiając dokładniejszą diagnozę. Dodatkowym plusem jest możliwość wykonania testów na obecność wirusa HPV czy opryszczki z wykorzystaniem tego samego materiału. Dzięki swoim licznym zaletom cytologia jednowarstwowa zaczęła wypierać tą konwencjonalną i jest ona wykonywana obecnie w większości gabinetów ginekologicznych np. w Centrum Medycznym DP MED (więcej TUTAJ).

Jak przygotować się do cytologii

Badanie cytologiczne jest bardzo prostym zabiegiem ginekologicznym. Nie musisz umawiać się na nie specjalnie, gdyż może być wykonane w trakcie standardowej wizyty. Chcąc uzyskać miarodajny wynik musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych regułach:
-badanie najlepiej wykonywać pomiędzy 10-18 dniem cyklu.
-przed badaniem cytologicznym nie używaj środków do irygacji pochwy oraz tamponów.
-odstaw leki dopochwowe i odczekaj minimum 6 dni.
-nie uprawiaj seksu na co najmniej 24 h przed planowanym badaniem.
-do higieny intymnej używaj specjalnych środków o kwaśnym pH, gdyż zwykłe mydło ma odczyn zasadowy i może zmieniać fizjologiczny odczyn narządów rozrodczych.

Pamiętaj, że każdy wynik zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie