Częste mycie skraca życie? To może być prawda!

Mateusz Nowak
22.09.2017

Dla większości z nas codzienne branie kąpieli lub prysznica jest czymś zupełnie naturalnym, ale okazuje się, że zdaniem niektórych naukowców to złe przyzwyczajenie. Podobno tak częsta higiena nie jest do końca korzystna dla ludzkiego organizmu, szczególnie dla skóry i włosów. Dlaczego? Przekonaj się.

Woda wodociągowa – wróg Twojej skóry?

Jeśli korzystasz z wody wodociągowej, to na pewno odczułaś, że jest ona twarda i ma nieprzyjemny zapach. To efekt jej uzdatniania. Zdaniem naukowców twarda woda płynąca z naszych kranów ma zły wpływ na skórę i włosy, powodując ich przesuszanie. Stąd już tylko krok do wystąpienia podrażnień i uczuleń.

Ludzka skóra ma znakomitą umiejętność ochrony przed niekorzystnymi zjawiskami środowiskowymi, jak np. promieniowanie UV czy niska wilgotność. Jej tarczą ochronną jest sebum, czyli charakterystyczna tłusta powłoka, której każda z nas chce się jak najszybciej pozbyć. Tymczasem sebum to po prostu naturalny olejek świetnie wpływający na nawilżenie skóry i włosów. W nadmiarze oczywiście wygląda nieestetycznie, ale zbyt pieczołowita walka z łojem nie przynosi niczego dobrego.

Przesuszona skóra jest bardzo podatna na uszkodzenie i pękanie. Pojawia się swędzenie, nieprzyjemne uczucie ściągania naskórka. Dlatego obecnie coraz częściej zaleca się, by nie przesadzać z częstotliwością kąpieli. Zimą podobno wystarczy brać prysznic co drugi dzień. Co Ty na to?

Największym zagrożeniem dla skóry są detergenty

To przez nie nasza skóra tak szybko się przesusza, włosy tracą naturalny blask, rozdwajają się i wypadają. Detergenty są zawarte w ogromnej większości kosmetyków pielęgnacyjnych, jak szampony, mydła, żele pod prysznic. Te związki są nie tylko skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, ale także działają drażniąco, a u wielu osób mogą powodować uczulenia.

Dlatego staraj się unikać kosmetyków zawierających detergenty, szczególnie SLS – jest to bardzo silny detergent, który przesusza skórę i włosy, co prowadzi do nadmiernej potliwości, przetłuszczania się skalpu, a w konsekwencji do łupieżu.

Kąpiel z głową

Jeśli argumenty naukowców Cię nie przekonują i chcesz zostać przy rytuale codziennych kąpieli, to staraj się przynajmniej prawidłowo zadbać o swoją skórę i włosy. Pamiętaj o najważniejszych zasadach:

  • Na co dzień lepszy jest szybki prysznic,
  • Nie stój długo pod strumieniem gorącej wody – korzystniejsze jest kąpanie się w ciepłej lub nawet letniej wodzie,
  • Włosy staraj się spłukiwać zimną wodą (to domknie łuski włosowe, dzięki czemu kosmyki będą się wolniej przesuszać),
  • Po każdej kąpieli nałóż delikatny balsam do ciała, najlepiej na bazie wyłącznie naturalnych składników,
  • Planuj kąpiel tak, aby nie kłaść się spać w mokrych włosach (to powoduje ich łamanie).

Stosując się do tych rad nie powinnaś odczuć negatywnych skutków codziennego zażywania kąpieli. Pamiętaj również o używaniu dobrych i naturalnych kosmetyków, najlepiej całkowicie pozbawionych detergentów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie