Depilacja – obalamy mity, podajemy fakty

Piotr Kowalczyk
22.08.2017

Dziś depilacja jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Choć ciągle większość z pań poddaje się zabiegom depilacji głównie latem, to coraz więcej kobiet dba w ten sposób o siebie cały rok. W końcu przecież warto cieszyć się gładką skórą także jesienią i zimą.

Często też wśród pań panują mylne poglądy na temat różnych metod depilacji. Kobiety nie wiedzą, na jaki zabieg się decydować. Warto więc poznać, jakie są fakty.

Usunięte maszynką włoski odrastają mocniejsze

To akurat jest zarówno faktem, jak i mitem. Swobodnie rosnące włosy mają cieńsze końcówki. Gdy zostaną skrócone maszynką w czasie depilacji, ich końcówką staje się grubsza część włosa, która znajduje się tuż przy cebulce włosowej. Dlatego właśnie wydają się one grubsze i mocniejsze.

Kremy do depilacji wywołują podrażnienia

Nie wiadomo właściwie, skąd bierze się to błędne przekonanie. Kremy do depilacji w nowych formułach, takie jak na przykład kremy Veet, to znakomite środki do depilacji, które zapewniają trwałe efekty nawet po trzech, a czasem po czterech tygodniach.

Są bezpieczne dla skóry, często ją nawilżają, zapewniając jej gładkość i elastyczność tuż po zabiegu. Dla szczególnie wrażliwych osób są wersje sensitive, charakteryzujące się jeszcze bardziej delikatną formułą, a skóra pozostaje całkowicie bezpieczna w czasie wykonywania zabiegu i po nim.

Zabieg depilacji należy przeprowadzać na dłuższych włoskach

To nie do końca jest prawdą. Każdy sposób depilacji teoretycznie wymaga innej długości włosa. Choć krem do depilacji można położyć zarówno na włosach od długości centymetra, jak i na takich 2-3 milimetrowych, to efekt będzie najlepszy w pierwszym przypadku. Z kolei, jeśli depilujemy włosy za pomocą wosku, to najlepiej gdy ich długość nie przekracza 0,5 cm.

Peeling to skuteczna metoda na wrastające włoski

Największą skłonność do wrastania mają włoski w okolicach bikini. Można sobie radzić z tym za pomocą zdezynfekowanej, zwykłej igły i po prostu je wyciągać.

Jednak, aby zaradzić takiemu zjawisku, warto stosować peelingi, które skutecznie zapobiegają wrastaniu włosków. Peeling powinien być gruboziarnisty i można go wykonać nawet podczas wieczornej kąpieli.

Depilacja laserowa likwiduje owłosienie na zawsze

To nie jest prawda. Jeden zabieg laserowego usuwania włosów nie likwiduje owłosienia ostatecznie. Aby depilacja laserowa była skuteczna w dłuższym okresie, trzeba wykonać serię zabiegów.

Włoski przestają rosnąć na jakiś czas, ponieważ mieszki włosowe zostają tak jakby uśpione. Szacuje się, że ten rodzaj depilacji usuwa 80% włosków. Niestety, po roku czy dwóch latach, włoski potrafią odrastać i cała zabawa zaczyna się od nowa.

Nie każdy może skorzystać z depilacji laserowej

Faktycznie tak jest. Trudno dzisiaj jednoznacznie określić, czy światło laserowe jest rzeczywiście obojętne dla zdrowia człowieka. Na świecie wielu ludzi będących autorytetami w tej dziedzinie ciągle twierdzi, że to nie jest zabieg obojętny dla zdrowia człowieka i w sporej liczbie amerykańskich gabinetów kosmetycznych odchodzi się od depilacji laserowej.

Z zabiegu na pewno nie mogą korzystać osoby cierpiące na padaczkę, nieleczoną cukrzycę i nadciśnienie. Zabiegi nie są polecane osobom po przebytych chorobach nowotworowych oraz tym, u których te procesy są w toku. Zabiegów laserowych nie wykonuje się też kobietom w ciąży.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie