Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Piotr Kowalczyk
02.03.2017

Każdy człowiek może zmagać się z chorobami. Będąc kobietą, wiadomym jest, że występują ogromne możliwości występowania większych lub mniejszych schorzeń związanych z narządami rodnymi. Do tego typu schorzeń bez wątpienia możemy zaliczyć grzybicę pochwy. Występowanie grzybicy pochwy nie musi wiązać się z brakiem higieny - często jest ściśle powiązane na przykład z obniżoną odpornością organizmu, a co za tym idzie z większą podatnością na wszelakie schorzenia. Problem zapalenia grzybicznego pochwy jest na tyle powszechnie występującym problemem związanym z intymną strefą kobiecą, że powstało wiele medykamentów, dzięki którym możliwe jest pozbycie się tego problemu już w kilka dni po rozpoczęciu kuracji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej schorzeniu, jakim jest grzybica pochwy - powiemy jakie są przyczyny, objawy, oraz jak leczyć takie schorzenie.

Przyczyny grzybicy pochwy:
Faktem jest różnica w budowie żeńskiego i męskiego układu rozrodczego oraz informacja, że ujście damskiej cewki moczowej znajduje się niedaleko odbytu, co wiąże się z zagrożeniem zakażenia wieloma niebezpiecznymi drobnoustrojami bytującymi w odbycie. Kobiecy układ rozrodczy jest narażony na wiele schorzeń, a grzybica pochwy jest jednym z najczęstszych problemów sfery intymnej kobiety. Przyczyn schorzenia może być wiele. Najistotniejszą z nich jest brak odpowiedniej higieny osobistej, albo higienie osobistej opartej na niewłaściwych dla naszych potrzeb preparatach. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na chorobę, jaką jest grzybica pochwy jest również nieodpowiedni dobór bielizny osobistej - za mała bielizna osobista, czy ta z nieoddychającego materiału również przyczynia się do pojawienia się tego nieprzyjemnego dla kobiet schorzenia. Ponadto przyczynami być mogą korzystanie z toalet publicznych, saun czy basenów. Istnieje również medyczny aspekt występowania tej choroby, który jest ściśle powiązany z takimi schorzeniami jak otyłość, cukrzyca, nowotwór, alergię skórne i pokarmowe. Z tym schorzeniem często borykają się kobiety w ciąży i mimo, że problem nie zagraża dziecku, jest często uciążliwy i nieprzyjemny dla przyszłej matki.

Objawy grzybicy pochwy:
Najbardziej uciążliwym objawem grzybicy pochwy jest nieprzyjemny, intensywny i nasilający się świąd i pieczenie zlokalizowane najczęściej w miejscu ujścia cewki moczowej. Swąd związany z grzybicą pochwy nie ustępuję pod wpływem kąpieli, czy użycia preparatów przeznaczonych do higieny intymnej. Kolejnym nieprzyjemnym objawem grzybicy pochwy są nieprzyjemne upławy o gęstej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu, które charakteryzują się często żółtym lub białym zabarwieniem. Upławy takie są dużą przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu i są przyczyną dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Jednym z istotniejszych objawów grzybicy pochwy jest również ból pojawiający się po stosunku płciowym, spowodowany silnym podrażnieniem błony śluzowej pochwy. Wystąpić może również obrzęk i zaczerwienienie pochwy, związane często z podrażnieniem tego intymnego miejsca.

Zapobieganie grzybicy pochwy:
Nie od dziś wiadomo, że łatwiej zapobiegać, niżeli leczyć. Powinnyśmy zatem zadbać o swój organizm i nie dopuścić do powstania tego uciążliwego schorzenia. Jak? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby codzienna bielizna osobista nie była wykonana ze sztucznych i nieprzewiewnych materiałów, gdyż to sprzyja podrażnieniu pochwy, a co za tym idzie powstaniu grzybicy pochwy. Należy również przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, dbać o regularną zmianę bielizny osobistej, piżam, czy ręczników, których na co dzień używamy. Regularne kąpiele są podstawą zapobiegania grzybicy pochwy - zaleca się stosowanie dodatkowych żeli i mydeł przeznaczonych do dbania o odpowiednią higienę osobista. Należy również omijać szerokim łukiem toalety w miejscach publicznych, gdyż miejsca takie bez wątpienia sprzyjają złapaniu infekcji.

Leczenie grzybicy pochwy:
Leczenie grzybicy pochwy jest zwykle procesem czasochłonnym. Najczęściej leczenie grzybicy pochwy zaczyna się od stosowaniu leków w formie doustnej, lub częściej dopochwowej. Preparaty tego typu mają na celu złagodzenie zmian, a szczególnie załagodzenie uciążliwego świądu. Aby otrzymać wynik badania i przyczyn zakażenia pochwy, ginekolog pobiera wymaz, na którego podstawie jest w stanie stwierdzić realną przyczynę schorzenia. Grzybicę pochwy leczy się preparatami o działaniu grzybobójczym, które występują najczęściej w formie maści. Regularne stosowanie preparatów grzybobójczych stopniowo zmniejsza objawy choroby. Istnieje również metoda leczenia grzybicy pochwy poprzez doustne przyjmowanie tabletek - jest to natomiast najczęściej stosowana metoda w ostrych grzybiczych zapaleniach pochwy. Należy jednakże pamiętać, że najprostszym sposobem uniknięcia możliwości wystąpienia schorzenia jest dbanie o higienę okolic intymnych.

Więcej na stronie: Twojmedyk.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie