Jak pielęgnować suchą skórę? Poznaj najważniejsze zasady

Sucha skóra to potoczne określenie cery, która cierpi na niedostatki naturalnego sebum produkowanego przez gruczoły łojowe. W efekcie jest ściągnięta, ma tendencję do podrażnień, pieczenia, a nawet pękania. Jeśli Ty także narzekasz na nadmierne przesuszenie skóry, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak ją prawidłowo pielęgnować.

Nikt nie rodzi się z suchą skórą

Oczywiście poza rzadkimi przypadkami, których źródłem są choroby genetyczne. Na suchą skórę trzeba sobie „zapracować”. Ograniczona produkcja sebum najczęściej jest efektem zbyt długotrwałego wystawiania skóry na promieniowanie UV, stosowania nieodpowiednich kosmetyków (głównie zawierających detergenty) oraz złej diety. Wszystko to sprawia, że cera staje się nieprzyjemnie szorstka, popękana i podrażniona.

Pamiętaj

Suchość skóry może się objawiać okresowo – szczególnie zimą, gdy przez większą część dnia przebywasz w ogrzewanych pomieszczeniach, w których panuje bardzo niska wilgotność.

Warto również wiedzieć, że niektóre kobiety mają naturalną tendencję do przesuszania się skóry – dotyczy to przede wszystkim pań o jasnej karnacji.

Jak pielęgnować przesuszoną skórę?

Podstawę pielęgnacji takiej cery musi stanowić używanie kremów nawilżających. Na dzień stosuj taki z filtrem UV SPF15, który ochroni skórę przed działaniem promieniowania słonecznego. Dobry krem powinien również zawierać składniki odżywcze, które częściowo odbudują strukturę zniszczonej skóry.

Rada

Wybieraj kremy zawierające ceramidy, oleje roślinne, emolienty i mocznik. Unikaj natomiast tych, w których składzie jest alkohol.

Codzienną pielęgnację możesz także wspierać stosowaniem mleczka nawilżającego, które doskonale działa przede wszystkim na delikatną skórę twarzy.

Na to uważaj!

Nawet najlepszy krem w niczym nie pomoże, jeśli nie będziesz unikać czynników powodujących suchość skóry. Są to m.in.:

  • Mechaniczny peeling twarzy
  • Chlorowana woda
  • Mycie twarzy mydłem
  • Silne pocieranie twarzy ręcznikiem

Tego typu działania w prostej linii prowadzą do przesuszenia skóry, a nawet mogą ją zniszczyć. Dlatego w okresach, gdy zauważasz pogorszenie kondycji cery, staraj się unikać inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Zamiast peelingu zafunduj sobie maskę nawilżającą. Nigdy nie stosuj mydła do mycia twarzy – służą do tego specjalne żele. Staraj się również chronić twarz przed silnym promieniowaniem słonecznym oraz pomyśl o zainwestowaniu w nawilżacz powietrza do biura czy domu. Jadąc samochodem nie przesadzaj natomiast z klimatyzacją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.