Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Maciej Piwowski
25.07.2016

Choroba lokomocyjna głównie występuje u dzieci, choć niektórzy dorośli również miewają tego typu dolegliwości. Jej objawy pojawiają się podczas podróży samochodem, samolotem czy statkiem, a wynikają z nadpobudliwości błędnika, który przesyła do mózgu sygnał, iż jesteśmy w ruchu. Jednakże zmysł dotyku nie może tego potwierdzić, albowiem tak naprawdę siedzimy bez ruchu w danym środku transportu. Stąd pojawia się dezorientacja mózgu. Wtedy właśnie występują takie dolegliwości jak mdłości czy zawroty głowy.

Jak przygotować się do podróży?

Jeśli cierpimy na tego typu dolegliwości, to koniecznie musimy odpowiednio się przygotowywać do każdej podróży. Warto zawczasu zakupić leki na chorobę lokomocyjną, które zniwelują nieprzyjemne objawy. Jednak, to są wszystkie środki, które musimy zastosować. Niezmiernie istotny jest między innymi odpowiedni nastrój. Z podróżą często wiąże się bowiem pośpiech oraz niepokój, a takie emocje mogą nasilać dolegliwości związane z chorobą. Dlatego dobrze jest wcześniej wszystko przygotować, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Koniecznie należy również zjeść śniadanie. Powinno ono raczej być niewielkie oraz dość lekkie, aby nie przepełnić żołądka. Jazda na czczo niestety może wzmagać nudności, więc postarajmy się wstać odpowiednio wcześnie, aby na spokojnie coś przekąsić. Przygotujmy sobie również zestaw awaryjny. Powinna się w nim znaleźć torebka, która przyda się w momencie nudności. Ponadto pomocny może być też niewielki ręcznik. W chwili wystąpienia nieprzyjemnych objawów warto zrobić bowiem zimny okład na kark. To znacznie niweluje owe dolegliwości. Pamiętajmy również o spakowaniu leków na chorobę lokomocyjną.

Sposoby na dolegliwości podczas podróży

Niezmiernie istotne jest zadbanie o właściwe warunki jazdy. Samochód powinien być dobrze przewietrzony, a najlepiej jechać przy odrobinę uchylonym oknie. Osoba cierpiąca na chorobę lokomocyjną koniecznie musi siedzieć przodem do kierunku jazdy - jeśli to możliwe, to najlepiej w pozycji półleżącej. Nie powinna też skupiać wzroku na mijanych rzeczach, lecz raczej patrzeć daleko w horyzont. To sprawi bowiem, że błędnik będzie znacznie mniej aktywny, a nieprzyjemne objawy nie powinny się nasilać. Warto zaplanować podróż tak, aby móc w miarę regularnie robić postoje, umożliwiające dotlenienie organizmu. Dzięki temu łagodniej zniesiemy jazdę.

Częstym błędem w przypadku choroby lokomocyjnej jest brak jedzenia. Oczywiście w trakcie jazdy nie jest wskazane spożywanie posiłków, jednak podczas postoju warto przekąsić coś niewielkiego, aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy będziemy mieć pusty żołądek. Wtedy mogą bowiem znacznie się nasilić wszelkie dolegliwości.

W aptekach możemy dostać mnóstwo preparatów skutecznie przeciwdziałających między innymi mdłościom oraz wymiotom. Istnieją również specjalne leki na chorobę lokomocyjną. Część z nich dostępna jest bez recepty, jednak w przypadku silniejszych środków będziemy musieli odwiedzić wcześniej lekarza. Jeżeli w naszym przypadku choroba lokomocyjna jest dość uciążliwa, to warto się odpowiednio przygotować do podróży, aby uniknąć problemów. Konieczne wtedy są leki na chorobę lokomocyjną, które zmniejszą nudności i zapobiegną wystąpieniu wymiotów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie