Jakie badania wzroku można zrobić w gabinecie okulistycznym?

Mateusz Nowak
27.07.2017

Badanie oczu może ocenić sprawność aparatu optycznego, ciśnienie wewnątrz oka, ostrość widzenia, czułość nerwu wzrokowego, a także wszelkiego rodzaju wady wzroku. Odbywa się w gabinecie okulistycznym. Najpopularniejsze badania to np.: komputerowa ocena krzywizny rogówki, badanie tablicą na ostrość wzroku, tonometrem, biomikroskopem.

Badanie wzroku – tablica

Badanie ostrości wzroku to jedno z najpopularniejszych badań, którego wynik może skłonić okulistę do wykonania kolejnych, bardziej specjalistycznych. Osoba badana może mieć wadę wzroku, do której korekcji stosuje się tradycyjne okulary lub szkła kontaktowe. Ostrość wzroku bada się za pomocą specjalnej tablicy. Pacjent musi odczytać z niej wszystkie 10 rzędów (każdy kolejny pisany jest coraz mniejszym drukiem). Po ocenie ostrości wzroku z oddali ocenia się widzenie z bliska, czyli odczytywania drobnego druku. Ten problem dotyczy najczęściej osób po 40. roku życia. Starczowzroczność jest naturalnym procesem, który wynika ze starzenia się organizmu.

Komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku pozwala ocenić sprawność układu optycznego, krzywiznę rogówki oraz określić występujący rodzaj wady wzroku. Na jego postawie można dobrać okulary lub soczewki. Badanie może nie być miarodajne u młodych osób z silnymi mięśniami oka, które dostosowują się do odległości na którą się patrzy. Komputer nie jest w stanie wyłączyć działania tych mięśni, przez co mogą nastąpić problemy z precyzyjną oceną wady wzroku.

Badanie okulistyczne – pole widzenia

Badanie pola widzenia ma na celu określić czułość nerwu wzrokowego. Jeżeli jest ona zmniejszona, może oznaczać chorobę, np. guza przysadki mózgowej.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Badanie tonometrem aplanacyjnym określa ciśnienie wewnątrz oka. Urządzenie posiada specjalny pryzmat, który zbliża się do znieczulonej gałko ocznej. Wysoki ciśnienie wewnątrzgałkowe może świadczyć np. o nadciśnieniu ocznym.

Badanie wzroku lampą szczelinową (biomikroskopem)

Lampa szczelinowa pozwala na zbadanie całego oka. Do tego należy rozszerzyć źrenice pacjenta. Biomikroskopem lekarz może również przeprowadzić badanie dna oka, do lampy dodając dodatkową soczewkę, co pozwala ocenić stan siatkówki. Czynności pozwalają wykryć zmiany chorobowe, takie jak: cukrzyca czy miażdżyca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie