Jakie są przyczyny bólu po lewej stronie brzucha?

Mateusz Nowak
19.01.2018

Ból po lewej stronie brzucha może wskazywać na wiele dolegliwości. Objawu tego nie wolno bagatelizować, ponieważ towarzyszy on wielu groźnym chorobom. W przypadku, gdy zlokalizowany jest pod żebrami, może oznaczać problemy ze śledzioną lub zapalenie trzustki. Ciągły, rozrywający ból może oznaczać tętniaka aorty brzusznej, a skurczowy zapalenie przydatków. Przyczyną może być również wrzodziejące zapalenie jelit. Jak rozpoznać chorobę?

Wrzodziejące zapalenie jelit

Wrzodziejące zapalenie jelit objawia się przede wszystkim bólami po lewej stronie brzucha i w podbrzuszu. Towarzyszą im stolce z krwią lub śluzem oraz zmiany okołoodbytowe, takie jak szczeliny, przetoki i ropnie. Oprócz tego chory traci apetyt, gorączkuje i dokuczają mu wymioty. Obawy mogą przypominać chorobę Leśniowskiego - Crohna ( więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Znana, nieznana choroba Leśniowskiego Crohna"), ale w tym przypadku ból dotyczy prawej strony brzucha.

Wrzodziejące zapalenie jelit przebiega z okresami remisji i emisji. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej diety, a zwłaszcza unikanie warzyw wzdymających, produktów mlecznych, nadmiaru cukru oraz produktów podrażniających, czyli orzechów i migdałów. Nie istnieje skuteczny sposób na wyleczenie tej choroby, ale wiadomo, że remisję można wydłużyć, stosując specjalne preparaty zawierające szczepu bakterii wchodzących w skład naturalnej flory bakteryjnej jelit. Informacje na ten temat znajdują się na stronie www.lactoral.pl.

Zapalenie trzustki – przewlekłe i ostre

Ból odczuwany po lewej stronie brzucha często wskazuje na przewlekłe zapalenie trzustki. Zwykle pojawia się po spożyciu alkoholu lub ciężkostrawnego posiłku. Może utrzymywać się kilka dni. Do innych objawów przewlekłego zapalenia trzustki zalicza się wymioty, przewlekłą biegunkę, wzdęcia i uczucie pełności w nadbrzuszu.

Bardzo silny ból brzucha w górnym, lewym kwadracie może wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Dodatkowe obawy to nudności, wymioty, gorączka i zaczerwienienie twarzy. Jest to stan zagrożenia życia wymagający natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Inne przyczyny

Rzadszą przyczyną bólu brzucha po lewej stronie jest tętniak aorty brzusznej. Ból może promieniować do ud, pośladków i pachwin. U kobiet ból brzucha z lewej strony może być spowodowany zapaleniem przydatków. Towarzyszy mu osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, wymioty i nudności.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie