Kiedy KONIECZNIE trzeba udać się na wizytę u ginekologa?

Jerzy Biernacki
20.02.2018

To zatrważające, ale według badań aż 6% Polek nigdy nie było u ginekologa, natomiast co czwarta z nas odkłada wizytę dopiero do momentu, aż „coś się zacznie dziać”. Ta skrajnie nieodpowiedzialna postawa jest jednym z powodów, dla których Polska wciąż jest w czubie krajów z najwyższą umieralnością na raka szyjki macicy. Jeśli z jakichś powodów unikasz gabinetu ginekologicznego, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie objawy powinny Cię natychmiast zmotywować do umówienia wizyty.

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Powody mogą być przeróżne, dlatego zamiast zgadywać, lepiej od razu udaj się do ginekologa. Dobry fachowiec z pewnością ustali, dlaczego nie masz miesiączki lub jest ona zbyt długa/krótka. Takie zaburzenia zawsze mają jakieś podłoże i nie wolno tego bagatelizować.

Planowanie ciąży

Jeśli zamierzasz zajść w ciążę, to zanim jeszcze rozpoczniecie starania idź do ginekologa na tzw. „przegląd”. Lekarz dokładnie sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań (np. guzów macicy), przepisze Ci też zalecane suplementy, w tym kwas foliowy. Gdy już będziesz podejrzewać zajście w ciążę, udaj się do ginekologa, który potwierdzi dobrą nowinę lub jej zaprzeczy.

Dziwne objawy

Wizyty u ginekologa wymaga pojawienie się jakichkolwiek problemów kobiecych, w tym infekcji intymnej, pieczenia, upławów, swędzenia, bolesnego stosunku. Nie decyduj się na samodzielne przyjmowanie jakichś suplementów czy medykamentów poleconych w reklamie. Decyzja o rozpoczęciu i przebiegu leczenia musi należeć do ginekologa.

Zmiana metody antykoncepcji

Jeśli do tej pory stosowaliście prezerwatywy, ale zdecydowałaś się przejść na tabletki, to oczywiście musisz ustalić to z ginekologiem. Lekarz dobierze odpowiednią terapię hormonalną, biorąc pod uwagę Twój stan zdrowia, predyspozycje organizmu oraz wcześniejsze doświadczenia z tabletkami.

Raz w roku

Nie szukaj wymówek! Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzić gabinet ginekologiczny, by upewnić się, że z jej zdrowiem jest wszystko w porządku. Podczas wizyty poproś lekarza o wykonanie badania cytologicznego oraz badania piersi. Nie wstydź się, bo naprawdę nie ma czego. Rutynowa kontrola jest podstawą zminimalizowania ryzyka zachorowania na zaawansowaną postać nowotworów kobiecych.

Teraz możesz już chwycić za słuchawkę i umówić się na wizytę u ginekologa. Jeśli nie chcesz czekać, skorzystaj z usługi prywatnej – koszt standardowej wizyty wynosi od 100 do 200 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie