Menu dla zdrowych oczu – co jeść, aby cieszyć się sokolim wzrokiem

Mateusz Nowak
04.04.2017

Szacuje się, że nawet jedna piąta pacjentów gabinetów okulistycznych skarży się na objawy składające się na zespół suchego oka. Dolegliwość ta może być związana z wiekiem, zmianami hormonalnymi bądź też ze zbyt częstym korzystaniem z komputera oraz telewizora. Odpowiednia dieta może złagodzić jej objawy.

Zespół suchego oka jest nieuleczalny, jednak istnieją sposoby na złagodzenie jego objawów. Dyskomfort, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami lub wrażenie ciała obcego w oku oraz nadmiernym łzawieniem można stosując krople do oczu, a z drugiej strony zmieniając dietę oraz nabierając kilku nowych nawyków. Oto przykładowy jadłospis, który pomoże ci zadbać o oczy od wewnątrz, dostarczając organizmowi odpowiednich składników odżywczych.

Śniadanie

Miseczka płatków Muesli z jagodami lub innymi ciemnymi owocami leśnymi oraz jogurtem naturalnym

Sok marchwiowy

Jagody i ciemne owoce zawierają antocyjany, czyli substancje które zwiększają elastyczność naczyń włosowatych i uszczelniających nabłonek. Luteina zawarta w czarnych owocach działa ochronnie na siatkówkę oka oraz na plamkę żółtą. Z kolei sok z marchwi jest bogaty w beta-karoten, który organizm przekształca w witaminę A. Niedobór tej substancji jest przyczyną takich chorób, jak zespół suchego oka oraz kurza ślepota.

Drugie śniadanie

Kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z wędzoną makrelą i czerwoną papryką

Wędzone, tłuste ryby takie, jak łosoś lub makrela zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które doskonale wpływają na wzrok. Czerwona papryka zawiera witaminę C, która wspomaga odporność organizmu.

Obiad

Pieczony łosoś polany sokiem z cytryny

Sałatka z zielonych warzyw: gotowanych brokułów, jarmużu, sałaty

Pieczone bataty

Pieczony łosoś jest nie tylko doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, ale i witaminy D i A, które są niezbędne dla zachowania zdrowego wzroku. Zielone warzywa to koktajl niezbędnych witamin: A,C,E.

Podwieczorek

Garść migdałów i herbata z czerwonych owoców

Migdały i inne orzechy są źródłem wartościowych tłuszczy oraz witaminy E, a także szeregu niezbędnych pierwiastków takich, jak: miedź, mangan i żelazo. Herbata owocowa uzupełni posiłek o porcję antocyjanów.

Kolacja

Na kolację możesz zjeść sałatkę z różnokolorowych warzyw z dodatkiem ryby, warzyw strączkowych lub chudego mięsa.

Postaraj się, aby ten ostatni w ciągu dnia posiłek był lekkostrawny i dzięki temu nie zaburzał procesu zasypiania, gdyż kolejnym istotnym nawykiem pozwalającym cieszyć się zdrowym wzrokiem jest odpowiednia ilość i jakość snu. Na zdrowie oczu ogromny wpływ ma także prawidłowe nawodnienie organizmu. Do każdego posiłku wypijaj co najmniej szklankę wody – co najmniej 8 szklanek dziennie. Kawa oraz herbata odwadniają organizm działając moczopędnie, dlatego jeśli pijesz te napoje, dodatkowo uzupełniaj poziom płynów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie